ZIMPARA TAŞLARI

zımpara taşı, aşındırıcı

Aşındırıcı tanelerinin organik ve ya inorganik bağlayıcılarla birbirine bağlanmasından oluşan kesici taşlardır. Metal endüstrisinde kaynakların kaba talaş alma işlemleri ve dökümden folyo merdanelerinin en hassas taşlama uygulamalarına kadar yaygın olarak kullanılır. Genelde hareket eden parçaların ve keskin takımların bilenmesi en çok kullanılan alandır. Metal endüstrisi dışında seramik, cam, tuğla, porselen, plastik gibi malzemelerin imal edilmesi ve kullanımında zımpara taşlarına ihtiyaç vardır.zımpara taşı, aşındırıcı

AŞINDIRICILAR

Optimum aşındırıcı için aşınmaya karşı azami direnç göstermeli, ancak tamamıyla körlenmeden önce kırılabilme özelliğine sahip olmalıdır. Bütün aşındırıcı cinslerin kristal yapısı ile kırılabilme karakteristiği taşlayacağı malzemeye uygunluğunu belirler. Sentetik elektrik ark ocaklarında elde edilen 2 ana aşındırıcı cinsi vardır: Korund (Alüminyum Oksit) ve Silisyum Karbür Korundlar.

Sert bronzlar, karbon çelikleri (HSS) dövme demirler gibi metallerin taşlanması işlemlerinde kullanılır. Silisyum Karbür aşındırıcılar da çok sert ve sık dokulu malzemelerin (Dökme demir ve Seramik gibi) diğer yandan demir ihtiva etmeyen metaller ile metalik olmayan malzemelerin taşlamasında da kullanılır.

KORUND (ALÜMİNYUM OKSİT) AŞINDIRICILAR

NK (Normal Korund): En yaygın kullanılan aşındırıcı çeşididir. Çelik dökümlerin çapaklarının temizlenmesi gibi kaba ve ağır talaş alma uygulamalarında, krank millerinin taşlanmasında, sertleştirilmiş ve ısıya fazla duyarlı olanlar haricindeki tüm çeliklerin taşlanmasında kullanılır.

EKR: Pembe renkli bir kaliteli (Asil) Korund çeşididir. Sert Vanadyum alaşımı çelikleri de içeren tüm takım çeliklerinin taşlanmasında kullanılır. Yüksek pasolarda da asgari bileme ile ısınmadan çabuk kesme niteliğini korur ve formunu kaybetmez.

EKW: Beyaz renkli bir diğer kaliteli (Asil) Korund çeşididir. Bütün çeliklerin hassas ve son taşlamalarında, ancak özellikle çok sert ve yüksek ısıya duyarlı çeliklerde kullanılır. Yüksek hız çeliği (HSS) ve dökme alaşımlı takımlar ve kesici edevatların bilenmesinde, ayrıca takım çelikleri ve kalıpların silindirik, yüzey ve iç taşlama işlemlerinde özellikle tercih edilir.

HK (Yarı Asil Korund): Normal Korund ve Asil Korund arasında yer alır. Orta derecede ışığa duyarlı olan çeliklerin muhtelif taşlama uygulamalarında, bununla birlikte takım bileme, yüzey, silindirik ve puntasız taşlama uygulamalarında kullanılır.

SİLİSYUM KARBÜR AŞINRIRICILAR

2 ana tipi vardır.
SC (Siyah): Tercihen gri döküm, demir içermeyen metaller ve cam, kauçuk, tabii taşlar v.b metalik olmayan malzemelerin taşlanmasında tercih edilir.

SCG (Yeşil): Sinterlenmiş Karbür kesici takımların taşlanmasıiçin uygundur.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*