Yeşil Mercimeğin Faydaları Nelerdir?

yeşil mercimek, yeşil mercimek faydaları, yeşil mercimeğin faydaları nedir

Yeşil mercimek protein kaynağı olan bir besindir. Sindirime yardımcı olarak harcanan enerjiyi arttırır ve buna bağlı olarak kilo verme sürecini hızlandırmaktadır. Protein kaynağı olması yanında ayrıca karbonhidrat kaynağıdır. Vücuda kaliteli olan şeker miktarını yüklemektedir. Günlük alınan kalori miktarı yeşil mercimek sayesinde azalmaktadır. Diyet yapan insanlarda günlük şeker miktarını tam olarak alamadıklarından halsizlik, yorgunluk, bitkinlik gibi bazı olumsuz durumlar ile karşılaşılabilinir. Bu nedenle salataya atılan birkaç kaşık haşlanmış yeşil mercimek günlük şeker ihtiyacınızı dengeleyecektir.yeşil mercimek, yeşil mercimek faydaları, yeşil mercimeğin faydaları nedir

Yeşil Mercimek İyi Bir Lif Kaynağıdır

Lifler bitkinin hücre duvarlarında olmaktadır. Mideye indikleri zaman şişerler ve daha fazla yer kaplarlar. Bu nedenle daha fazla yemek yeme ihtiyacı olmayacaktır. Yani lif miktarı yüksek olan besinler tok tutar. Yeşil mercimek de bu yiyeceklerden bir tanesidir. Yeşil mercimeği az bile tüketseniz içinde barındığı lifler sayesinde sizleri tok tutacaktır. Mercimek bağırsaklara da çok iyi gelmektedir. Boşaltım sisteminin iyi çalışmasına yardımcı olur. Bu sayede kilo vermemek de imkansız hale gelmektedir.

Hormonlara bağlı kanserleri önleyici etkiye sahiptir

Yeşil mercimek östrojen etkisine sahip ilaç niteliğinde bir yiyecektir. Bu nedenle birçok hastalığa da ilaç gibi gelir. Bu hastalıklardan en önemlileri hormonlara bağlı olan kanser türleridir. Bu kanser türlerini meme kanseri, rahim kanseri olarak sıralayabiliriz. Yeşil mercimek bu hastalıklardan insanları korumaktadır fakat bu hastalıkların tanısı konduğunda bilmeden tüketmemekte fayda vardır. Bu etkilerinden yanında mercimek iyi bir demir kaynağıdır. Yumurta ya da kıyma ile birleşirse demir açısından daha da zenginleşmektedir. Eğer yanında bol miktarda limon ya da limonlu salata tüketirseniz demir vücutta iyi kullanılabilir. Yeşil mercimeğin potasyum oranı da oldukça yüksektir. Potasyum oranının yüksek olması tansiyonun dengelenmesini sağlamaktadır. Tansiyon çoğu insanın fazla kilolarından oluşmaktadır. Yeşil mercimek hem fazla kilolardan kurtulmasını sağlayacak hem de tansiyonu dengeleyecektir. Yeşil mercimeğin en önemli yararlarından biri de hiç kolesterol içeriğinin olmamasıdır. Yani bir başka deyişle kolesterol rahatsızlığı olanlar da yeşil mercimeği rahatlıkla tüketebilirler. Sizler de hem fazla kilolarınızdan kurtulmak hem de bu mucizevi etkilerden faydalanmak istiyorsanız sık sık yeşil mercimek tüketmelisiniz.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*