Yaban Arısı İlaçlaması Nasıl Yapılır?

yaban arısı ilaçlama, yaban arısı nasıl ilaçlanır, yaban arısı ilaçlama işlemi

Yaban arıları Dolichovespula ve Vespula familyasına ait sarı ve siyah renkli bir arı türüdür. Genel renkleri bunlar olsa da doğada beyaz ya da tamamen siyah renkte yaban arıları görmek mümkündür. Boyları 10 ila 16 mm arasında değişiklik gösterir. Diğer arılardan görünüm olarak farkları kolaylıkla anlaşılabilir. Yaban arılarının belleri sıkıştırılmış gibi ince ve belirgindir. Bu arı türünün kanatları gövdesinin boyunu aşabilmektedir. Yaban arıları aslında bir eşek arısı türüdür. Tek farkı onlardan küçük olmaları ve polen taşımak için kullanabilecekleri uzun arka bacaklarının olmamasıdır. Bu canlılar genel olarak oldukça büyük koloniler halinde yaşarlar.yaban arısı ilaçlama, yaban arısı nasıl ilaçlanır, yaban arısı ilaçlama işlemi

Diğer arı türleri gibi polen taşımak için arka uzun bacakları olmasa da yine de polen taşıma görevini üstlenirler. Bazı zararlı böcek, sinek ve haşereleri yedikleri için de faydalı oldukları söylenir. Bu arı türü leşçil bir hayvan türüdür. Et balık ve şekerli maddeleri tüketmesinden dolayı çöp kutularının yakınlarında ve piknik alanlarında sıklıkla görülür. Yaban arıları kolonilerini ağaç altlarına, merdiven altlarına, kaldırım çatlaklarına yapabilirler. Kraliçe arılar bazen de binaların çatlak kısımlarına yuva yapabilir ve buralara yumurtalarını bırakabilirler. Bu yumurtaları kraliçe arı besler ve kraliçe arıyı da işçi arılar besler. İşçi arıların tamamı dişi arılardır. Erkek olanlar yaz sonuna doğru ortaya çıkarak bir dahaki yıl kraliçe arı olacak dişilerle çiftleşirler. Erkek ve dişi işçi arılar kış geldiğinde ölür ve geriye kalan kraliçe arı adayları bütün kışı uyuyarak geçirir.

Yaban arılarına karşı nasıl bir önlem alınabilir? Yaban arıları insanlar için büyük bir tehdit oluşturmasa da rahatsız edici bir unsurdur. Bu canlılar insanları kolay kolay sokmazlar. Fakat yaşam ve beslenme alanlarına girdiğinizde kendilerini tehlikede hissettikleri an sokarlar ve bazı kişilerde bu ısırıklar ciddi sorunlara sebep olabilir. Yaban arılarına karşı alınacak önlem bellidir. Hijyen ve sağlık açısından daha garantili olan ve kalıcı bir çözüm sunan haşere ilaçlama firmaları bu konuda sizlere yardımcı olacaklardır.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*