Uyurken Nasıl Kilo Verilir?

uyurken kilo verme, uyurken nasıl kilo verilir, uyurken kilo verme yolları

İdeal kiloyu korumak veya kilo vermek için çok çalışıyoruz. Uyku sırasında büyüme hormonları yükselmeye başlar, bu da metabolizma hızının da arttığı anlamına gelir. İyi uyurken dikkat etmeniz gereken birkaç basit kuralla uyurken kilo verebileceğinizi biliyor muydunuz? Sağlıklı beslenmenin ve düzenli egzersiz yapmanın yanı sıra belirli bir uyku düzenine bağlı kalarak kolayca kilo verebilirsiniz. Araştırmalar göstermiştir ki; Yatmadan önce alınan protein, uyku sırasında daha fazla kalori ve yağın yakılmasına neden olur. Gece uyuma alışkanlığınız yoksa mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonunun salgılanmasını da etkiler. Gün içinde yükselen serotonin, gece geç saatlerde azalacak ve gereksiz abur cubur yemeniz gerekecek. Böylece düzenli uyumak, fazla kalori almanızı engelleyecektir.uyurken kilo verme, uyurken nasıl kilo verilir, uyurken kilo verme yolları

Sağlıklı ve kaliteli bir uyku için dikkat etmeniz gerekenler;

Geceleri uyarıcı içecekler içmekten kaçınmalısınız,

Kafeinli kahve, çay gibi içecekleri gün boyunca kontrollü bir şekilde tüketmelisiniz.

Yatak odanız oturma odanızdan biraz daha serin olmalı,

Mavi ışık denilen teknoloji ürünlerinin yaydığı alandan uzaklaşmalısınız,

Uyumak istediğiniz yerin karanlık ve sessiz olduğundan emin olmalısınız,

Son öğün olan akşam yemeğinde ağır ve yağlı yiyecekler yememelisiniz,

Gece egzersiz yapmak enerjiyi arttırdığı için gün içinde egzersiz yapmaya çalışmalısınız.

Daha rahat uykuya dalmanıza ve vücudunuzu yenilemenize yardımcı olmak için yatmadan önce ılık bir duş almalısınız.

Papatya gibi rahatlatıcı ve uykulu bitki çaylarından destek alabilirsiniz.

Gün içinde uyumamaya çalışın. Erken uyursanız gece uyanabilirsiniz.

Uzmanlar tarafından belirlenen yeterli uyku süreleri; Çocuklar ve ergenler için 12 saat, genç yetişkinler için 7-8 saat ve yaşlılar için (70-80 yaş arası) 6,5 saattir. Uykunuzun uzunluğu kadar uykunuzun kalitesinin de önemli olduğunu unutmamalısınız.

Uykuda kilo vermek için ne yapmalı?

Oda sıcaklığını ayarlayın… Yaz geceleri çok sıcak bir odada uyuyamadığınız gibi, normalden çok daha serin bir odada da uykunuz kaçacaktır. Uyurken sağlığınız ve kilo vermeniz için yatak odanız ortalamanın sadece birkaç derece altında olmalıdır. Vücuttaki kahverengi yağ dokusunun arttığını ve düşük sıcaklıktaki bir ortamda uyursanız daha fazla kalori yakacağınızı bilmelisiniz.

Protein Diyeti Yapın… Proteinin en belirgin hedeflerinden biri kas iyileşmesidir. Vücudunuzun uyku sırasında kas aşınmasını ve yıpranmasını yeniden kazanmasına yardımcı olmak için yatmadan önce yüksek proteinli yiyecekler yemelisiniz. Bu durumda yatmadan önce alınan proteinlerin uyku sırasında kalori tüketmeye devam ettiği söylenebilir. Bu bilginin bu konuda yapılan araştırmalarla da doğrulandığını belirtmek isteriz.

Akşam yemeği ile yetinmeyin… Evet, günün son öğünü olan öğle yemeğinde tok olmak en sık yapılan hatalardan biridir. Akşam yemeğinde tükettiğiniz tüm yiyeceklerin sizi tekrar kilo aldıracağını bilmelisiniz. Bu nedenle, orta derecede tok hissetmeye başladığınızda, kendinizi tok hissetmeden önce akşam yemeği yemeyi bırakmalısınız.

Düzenli Uyku Saatleri Belirleyin… Ertesi gün uyanarak daha enerjik hissetmek ve uyurken kalori yakmak istiyorsanız kendinize bir zaman belirlemelisiniz. Her gece aynı saatte uyuyanlar ile düzensiz uyuyanlar arasında yapılan araştırmalar, belirli uyku düzenine sahip kişilerin uyurken yağ yaktığını göstermiştir. Uyurken kilo vermek isteyenlerdenseniz; Hemen kendinize bir uyku programı hazırlamalı ve uyku kalitenizi arttırmaya çalışmalısınız.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*