TRAKYA’DAN GELEN ESİNTİ KAVALA KURABİYESİ

kavala kurabiyesi, Edirne, tatlı kavala kurabiyesi

Her bölgenin kuşkusuz kendi ile özdeş tatları vardır. Hatta birkaç tadı bile olasıdır. Kayserinin mantısı, Karadeniz’in hamsili, pilavı mısır ekmeği ve bu saymakla bitmez bir duruma doğru gider. Tabi Trakya bölgemizden de değişik tatlar gelir. Ama en tatlısı sanırım ki kavala kurabiyesidir. Bu kurabiyenin hazırlanışı ve piyasada duyulması aslında çok eskilere dayansa da toplum olarak bu tadı yeni yeni keşfettik sayılır. Yakın zamanda evlerimize giren bu lezzet çok popüler oldu. Her gittiğiniz yerde, çay saatlerinde adından ve kendinden sıkça bahsedilir bir kurabiye olarak tarihe geçebilir. Evde yapılması da çok pratik olan bu tatlı rüya, her ne kadarda kolay olsa da yapanların aynı tadı yüzde yüz yakalayamadıklarını hep duyarız.

Padişahların Kurabiyesi, Kavala Kurabiyesi

kavala kurabiyesi, Edirne, tatlı kavala kurabiyesiDemek ki bu işte bir sır var. Eskiler hep mutfaklarındaki lezzetleri tek olsun, hep adları anılsınlar diye tam tarifleri asla vermezlermiş. Hep ufak bir malzeme veya bir teknik eksik kalırmış. Buda yapanın mahareti denir geçilirmiş. Ama artık bunun böyle olmadığı biz zeki insanlar tarafından keşfedilmiştir. Kavala kurabiyesi de illaki bu olaylardan nasibini almış bir tatlıdır. Zaten toplum olarak tatlıya düşkünlüğümüz yadsınamaz bir gerçektir. Her yemekten sonra illaki çayın yanında hep tatlı bir şeyler yemeyi hayal ederiz. İşte bu durumlarda en iyi ve en az zararlı tatlı kavala kurabiyesinden başkası olamaz.

Edirne’ye Uğrayan Herkesin Tatması Gereken Tat Kavala Kurabiyesi

Damak tadına güvenenler bu lezzetten asla ayrılamayacaksınız. Her market alışverişinizde hatta Edirne taraflarına giden gelen yakınları olanlar mutlaka bu tadı sipariş veriyorlar. Herkes tarafından adı hızla duyulan ve talebi günden güne artış gösteren bu tatlı ziyafeti çocuklarınız için de sağlıklı bir çeşittir. İçerisindeki bademden dolayı sağladığı faydaları, gelişim sürecindeki çocuklara da yarar sağlamaktadır. Dışarıdaki boyalı ve içerisinde şeker bile bulunmayan abur cuburları tükettirmek yerine içerisinde ne olduğunu bildiğiniz bir tatlıyı yemeleri daha az zarar verecektir. Kavala kurabiyesi evde misafirlerinize, okuldaki çocuklarınızın beslenmesine, arada kaçamak yapmak isteyen sizlere, eşsiz lezzeti ile eşlik edecektir. Fiyat avantajıyla da sizlerin bütçesini zorlamayacak gramajlarda.

 

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*