Torrent nedir ve nasıl kullanılır?

Torrent nedir, Torrent nasıl kullanılır, Torrent ile neler yapılabilir

Dijital çağın en çok kullanılan uygulamalarından birisi hiç şüphesiz ki Torrent’tir. Kimimiz müzik indirmek için, kimimiz saatlerce başından kalkamadığımız o eşsiz oyunları kullanmak için mutlaka kullanmışızdır. İnternetten dosya indirilmesi için kullanılan Torrent, internetten dosya paylaşımı, dosya takas ve dosya indirme gibi bir sisteme verilen genel addır. Sabit bir sunucuya ihtiyaç olmaksızın paylaşıma devam eden bir programdır. Günümüzde sadece internet dolayısıyla bilgisayar ve telefonlarda kullanılan Torrent, ilerleyen zamanlarda televizyon ve uydu ağlarına kadar birçok alanda da kullanılabilir ihtimali yüksek olan bir teknoloji haline gelebilir.Torrent nedir, Torrent nasıl kullanılır, Torrent ile neler yapılabilir

Torrent’in Özellikleri

Torrent, .torrent isimli bir dosyadır. Korsan medya içeriklerinin indirilmesi ve paylaşılması gibi yasa dışı verilerde de kullanılabilen Torrent, aynı zamanda yasal dosyalar için de kullanılabilir. Kendi ücretsiz uygulamalarını paylaşan şirketler buna örnek olarak gösterilebilir. Torrent sadece dosyaları indirmekle kalmayıp, dosyayı diğer kullanıcılara da sunar. Bunda Torrent’in internet üzerinden kullanılma özelliği etkili olmaktadır. Yani internete bağlanılan bilgisayarınıza Torrent üzerinden dosya indirebildiğiniz gibi, başkalarının da sizin bilgisayarınızdaki müzik, resim, oyun ve film v.b. dosyaları indirme imkanı sunmaktadır. Torrent indirebilmek için Flashget, Azureus, BitTorrent, uTorrent, LimeWire v.b. client’lerin bulunması germektedir. Torrent’in kullanılması ile birlikte içinde hemen her türlü bilgiyi barındıran dosyaları indirmek mümkündür. Dosya indirilirken her dosyanın kendi içinde bir Torrent dosyası bulunmaktadır. İnternetten dosya indirmek ve paylaşım yapabilmek için uzantısı 2-500 kb büyüklüğünde olan dosyaların indirilmesi gerekmektedir.

İnternet Ortamında Kullanabileceğimiz Torrent Siteleri

Hepimizin kullandığı ya da ihtiyaç duyduğumuzda başvurduğumuz belli başlı Torrent siteleri bulunmaktadır. Bunlar arasında, Zamunda.net, The Pirate Bay, Extra Torrent, TorrentZ, Rarbg, 1337X, Eztv.ag, Torrent Hound, Yts.ag, Torrent Donwloads, Arena-TR, BitTürk, TurkTorrent, underground-gamer.com, bitgamer.su, btjunkie.org örnek olarak gösterilebilir. Yukarıda saydığımız en çok tercih edilen Torrent sitelerinden bazılarını, kullanım amaçlarına göre açıklayacak olursak şunları söyleyebiliriz: PC ve konsol oyunlarının bulunduğu; underground-gamer.com, bitgamer.su, aradığımız tüm dizi ve filmleri bulabildiğimiz; zamunda.net, sadece dizi izlemek için alternatif olarak kullanabileceğimiz; btjunkie.org, Türkiye’de kullanılan en iyi Torrent siteleri arasında gösterilen bitturk.net.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*