TESETTÜRÜN KADINLAR İÇİN ÖNEMİ NEDİR?

tesettür, tesettür giyim, tesettür giyim modası

İslam inancına sahip olan kişilerin özellikle vücutlarını mahrem olarak görerek kendilerini saklamaları anlamına gelen tesettür giyim modası, özellikle bayanlar açısından ayrı bir öneme sahiptir. Bayanlar için bir yaşama şekli haline gelen bu giyim kendilerini daha inançlı hissedebilmelerine ve buna bağlı olarak kendilerini daha huzurlu hissetmelerine olanak sağlamaktadır.

İslamiyette Tesettür Giyimin Önemi

tesettür tesettür, tesettür giyim, tesettür giyim modası

İslâmiyet söz konusu olduğunda aile ve toplum kavramlarının oldukça önem verilen kavramlar olduğunu görebilmemiz mümkün olmaktadır. Bu da özellikle bayanların aile içindeki davranış ve giyim şeklini dışarıda yansıtamayacağı şekline gelmiş bulunmaktadır. Bayanlar için mahrem olan vücutlarının bir başkasının göz ucuyla bile ilgisini çekmeyecek şekilde giyinmelerine olanak sağlayan giyim şekli tesettür giyim olarak adlandırılmakta ve bu bayanlar için kendini saklama olarak algılanmaktadır. Bayanların aslında daha çok kendilerini başka insanların bakışlarından korumak ve sadece eşlerine açık hale gelmelerini onaylayan bir yaşam şekli olarak kendilerini daha Allah’a yakın hissetmelerini sağladığını da söyleyebilmemiz mümkün olmaktadır. Bir özenti olmanın çok ötesinde olan bu yaşam şekli ile bayanların kendilerini daha huzurlu hissedebilmeleri de mümkün olmaktadır. Bu nedenle de bayanlar kendilerini daha bir inançla dolduran bu giyim şeklini tercih etmektedirler. Bunun yanı sıra hem giyim şekli olarak hem yaşam tarzı olarak çok önemli olmasının yanı sıra bayanların bu yaşam anlayışına modern bir görüş de ekleyerek bayan olmaları nedeni ile kendilerini daha şık giyim ürünleri ile kapadıklarını da görebilmemiz mümkün olmaktadır. Bu sayede bayanların kendilerine her zaman yakışacak şekilde giyinebilmeleri ve kendilerini daha huzurlu hissedebilmeleri de mümkün olmaktadır.

İslam inancına sahip olan bayanlar için Tesettür sadece bir giyim şekli değildir. Bu aynı zamanda bir ahlâk ve yaşama şekli olduğundan dolayı kişinin bundan vazgeçmesini istemek söz konusu bile olamaz. Bu nedenle de bayanlar için oldukça önemli olan bu konu için kişilerin düşünce, hak ve özgürlüklerini daha iyi yaşayabilmeleri için daha modern kıyafetler hazırlanarak hem daha uygun bir şekilde giyinebilmeleri hem de kendilerini daha huzurlu hissederek mutlu olabilmelerinin sağlanması söz konusu olabilmektedir.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*