TESETTÜR GİYİM TARZI NASILDIR?

tesettür giyim nasıldır, tesettür giyim tarzına göre giyinmek, tesettürde giyim şekli

Tesettür örtünme anlamına gelen bir kelimedir. İnancın, duruluğun ve zarafetin bir arada olduğu bir giyim tarzıdır tesettür giyim. Muhafazakâr kesimin tercih ettiği tesettür giyim de tıpkı diğer giyim türleri gibi sürekli olarak değişip kendini yenileyen bir moda akımına dahildir. Tesettür giyim denildiğinde insanlar genellikle siyahlara bürünmeyi algılar fakat gerçek anlamda tesettür İslamın gerektirdiği gibi, ölçülü, uygun bir biçimde gerekli olan uzuvlarımızın gerektiği gibi gizlenmesi esasına dayanan bir giyim tarzıdır.

Son yıllarda baktığımız zaman tesettür giyimde de özel kreasyonların üretildiğine şahit oluyoruz. Bununla beraber yalnızca tesettür giyim üretimi yapan firmalar da hızla çoğalıyor. Bu da özellikle muhafazakâr kesim için oldukça sevindirici bir gelişme elbette. Yalnızca tesettür giyime ağırlık veren bu firmalar sayesinde artık muhafazakâr kesimin kadınları da giyim söz konusu olduğunda oldukça fazla seçeneğe sahip oldu. Hem günlük hayatta, hem iş hayatında hem de özel gecelerde giyilebilecek ürünleri tasarlayıp tüketicilerinin hizmetine sunan bu firmalar sayesinde moda, bir alanda daha adından söz ettirir konuma geldi.tesettür giyim nasıldır, tesettür giyim tarzına göre giyinmek, tesettürde giyim şekli

Tesettür giyimde nasıl giyinmeli?

 Öncelikle tesettür giyim, İslam’ın şartlarına uygun olmalı dolayısıyla temizlik önemli bir unsur. El ve yüz bölgesi dışında kalan vücudumuzun tüm bölgeleri kapalı olmalı, vücut hatlarımızı gizleyebilecek tarzdaki kıyafetler tercih edilmelidir. Örneğin farklı kesim pantolonlar, tesettür giyimin bir parçasıdır. Ancak bizim yapmamız gereken tercih ettiğimiz bu pantolonu, basenlerimizi kapatacak uzunlukta bir gömlek, pardösü, ceket ile birlikte kullanmaktır. Aynı şekilde elbise veya etek tercihlerimizde de vücut hatlarımızı ortaya çıkarmayacak kesime sahip giyim ürünlerinin kullanılması yerinde olacaktır. Tesettür giyimin tercih edilmesinde amaç dikkat çeken vücut uzuvlarımızın kamufle edilmesi olduğu için, bu bağlamda, aşırı makyaj, aşırı parlak, gösterişli kıyafetlerden de uzak durmamız gerekmektedir. Vücudumuzu saran dar kıyafetlerin tesettür giyimde yeri olmadığı gibi, fazla ince, transparan özellikteki giyim ürünlerinin de, bu giyim tarzı içinde yeri kesinlikle yoktur. Gerekli durumlarda ayakkabı, çanta, kemer gibi aksesuarları kullanarak tesettür giyim kombinasyonunuza hareket kazandırmanız, şıklığınız tamamlamanız mümkündür.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*