Teknolojik Aletlerin İnsan Hayatına Faydaları

Teknolojinin gelişimi, teknolojinin insanların hayatına etkisi, teknolojinin insanların hayatını etkilemesi

İnsanlar olarak hepimizin gün içinde iş gereği ya da özel hayatımız gereği yapmamız gereken birçok farklı faaliyet ortaya çıkıyor. Yapmamız gereken bu şeyleri yaparken teknolojiden faydalanmak elbette işimizi bir hayli kolay hale getiriyor. Teknolojinin gelişimi sayesinde bir haftada yapılabilecek işi bir gün içinde tamamlar hale geldik. Bu insanlık için elbette çok güzel bir şey. Ancak teknolojinin yararları kadar elbette bazı zararları da oluyor. Yine de bir noktaya kadar teknolojinin yarar sağlaması sebebiyle zararlarını göz ardı etmek mümkündür.Teknolojinin gelişimi, teknolojinin insanların hayatına etkisi, teknolojinin insanların hayatını etkilemesi

İletişim birkaç tuşa indirgendi

Artık görüşmek istediğimiz kişilerin yanlarına gitmek, saatlerde süren yolculuklara katlanmak ya da bir acele haberi ulaştırmak üzere telgraf çekmek vb. gibi şeyler uğraşmak zorunda değiliz. Teknoloji öyle bir hal aldı ki artık birkaç tuşa basarak iletişim kurmak istediğimiz kişiyle yüz yüze görüşebiliyoruz. Skype, facebook görüntülü arama ve diğer mesajlaşma programları sayesinde görüşmek istediğimiz kişilerle yüz yüze rahatça görüşebiliyoruz. Vermek istediğimiz hüzünlü bir haberi de sevinçli bir haberi de saniyeler içinde karşı tarafa aktarabiliyoruz. Yıllar öncesinde yapıldığı gibi kuşun bacağına mesaj sıkıştırıp günlerce cevap gelmesini beklemiyoruz.

Eğitim ve eğlence hayatı renklendi

Teknoloji sayesinde eğitim ve eğlence hayatına renk geldi. Eski usul eğitime nazaran daha başarılı bir eğitim modeli olan dijital eğitim çocukların yeni bir şeyler öğrenmesini daha kolay hale getirdi. Bilgisayar, projeksiyon cihazları, simülasyon programları vb. ile karma bir eğitim ortaya çıkartılıp dijital eğitime başlanılmıştır. Tabii henüz sadece ücretli okullarda bu eğitim modeline göre eğitim veriliyor olsa da gelecekte devlet okullarında da aynı eğitim modelini görmek mümkün olacaktır. Eğlence hayatı açısından da internet ve bilgisayarın gelişmesi, oyun parklarının teknoloji ile birleştirilmesi vb. gibi birçok gelişme yaşandı.

Uzaklar daha yakın oldu

Gelişen teknoloji ulaşıma da çözüm oldu. Eskiden 7-8 saat süren mesafeler yeni teknolojiler sayesinde üretilen araçlar ile 1-2 saatte kat edilebilir hale geldi. At arabasından otomobile geçişin ardından yaşanan hızlı değişimler ile ilk otomobillerin 1 günde aldığı yolu 1 saatte alabilen araçlar insanlığa fayda sağlamaya başladı. Teknoloji işte bu ve farklı birçok yönden insan hayatını etkiledi.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*