Taze Nane Tüketiminin Faydaları

taze nane faydaları, taze nane tüketmek, taze nane neden tüketilmeli

Günlük hayatımızda nane, hoş kokusu ve ferahlatıcı tadıyla sıkça yer alır. Arası bitkilerle olmayanlar bile bir diş macunu ya da bir kafede bazen sipariş ettikleri limonata sayesinde naneye istemeden de olsa günlük hayatlarında yer vermiş olurlar. Bitkilerden eğer daha bilinçli bir şekilde faydalanmaya karar verdiyseniz naneli ürünler tüketmenin yanı sıra taze naneyi yi tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Bilinen birçok faydaya sahiptir nane ve sindirim sorunlarına iyi gelmesi, hazmı kolaylaştırması bunların başında gelir. Sık sık nane yağı ya da nane çayının faydaları karşımıza çıkar ve sağlığa taze nane yaprakları yemenin olumlu katkısı da onlardan geri kalmaz. Çayınıza, salatalarınıza ya da soğuk içeceklerinize ekleyerek tüketebileceğiniz nane yapraklarının faydalarını bir gözden geçirelim;taze nane faydaları, taze nane tüketmek, taze nane neden tüketilmeli

Sindirim düzenler: Nanenin içeriğinde yer alan etkin madde mentol sayesinde hazmı nanenin kolaylaştırdığı, mide kramplarına iyi geldiği ve bağırsakların da daha düzenli çalışmasını sağladığı bilinmektedir.

Bulantıyı bastırmaya yardımcı: Mideniz araba ya da tekne tutmasından dolayı bulandığında çevrenizde nane varsa, bulantıdan kurtulmak için kullanabilirsiniz.

Nefesin tazelenmesini sağlar: Nefesinize, taze nane yaprağı çiğnemek hoş bir koku verirken, size de ferahlık katar. En çok zaten bu özelliği sayesinde diş macunu ve gargara gibi birçok ağız bakımı ürünleri içerisinde yer alır. Ayrıca ağız kokusuna neden olan bakterileri de bitkideki doğal kimyasallar yok eder.

Vitamin-mineral deposu: Birçok vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral açısından nane zengin bir bitkidir. A vitamini, C vitamini, manganez, B2 vitamini, demir, kalsiyum, potasyum ve fosfor faydalı bitkiler arasında nanenin yer almasını sağlayan zengin içeriği meydana getirir. Taze nane yapraklarını, kansızlık şikayeti olanlar salatalarına ekleyebilir.

İdrar söktürücü: Vücudunuzun toksinlerden arınmasını nanenin idrar söktürücü özelliği sağlayacaktır. Ödemden ve vücudunun su tutmasından şikayeti olanlar da naneden faydalanarak su atımını kolaylaştırabilir. Ancak bolca su içmeyi yine de ihmal etmemeli ve asla vücudu susuz bırakmamalısınız. İçme suyunuza arada bir nane ve limon atarak ödemlerden kurtulabilirsiniz.

Solunum yollarını rahatlatır: Rosmarinik asit isimli madde nanede yer alır ve solunum yollarını temizler, iltihap önleyici etkiye de sahiptir. Nane bu nedenle birçok astım ve alerji hastasına önerilen bitkiler arasında yer alır.

Not: Karaciğer hastalarına ve reflü, ülser gibi mide rahatsızlıkları olanlara nane önerilmez. Nane tüketiminde de her bitkide olduğu gibi aşırıya kaçılmamalıdır. Salata ve içeceklerle birlikte tüketmek normaldir ancak nane kürü yapmak istiyorsanız bir uzmana mutlaka danışarak hangi müddetle, ne miktarda nane tüketmenizin uygun olacağını öğrenmeniz gerekir.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*