Su çiçeği nedenleri nelerdir?

su çiçeği nedenleri, su çiçeği belirtileri, su çiçeği tedavisi

Suçiçeği, çocukluk çağında sık görülen ve Varicella Zoster virüsünün (VZV) neden olduğu ve döküntüye neden olan bulaşıcı bir hastalıktır. Aşılama önemlidir çünkü havadaki damlacıklar tarafından çok kolay bulaşır. Aşılanmamış ve hastalığa yakalanmamış yetişkinler de risk altındadır. Suçiçeği, bağışıklık sisteminin en baskılayıcı virüslerinden biridir. Bu genellikle hafif bir durum olsa da, bağışıklığı baskılanmış kişilerde ve yetişkinlerde şiddetli olabilir. Bu, ensefalite (beyin dokusunun iltihabı) ve zatürreye neden olabilir. Suçiçeği hamile kadınlar için de risk taşır. Çünkü bebekte doğum kusurlarına neden olabilir.su çiçeği nedenleri, su çiçeği belirtileri, su çiçeği tedavisi

Ateş ve halsizlik gibi ön belirtiler suçiçeği hastalığına yakalandıktan 2-3 hafta sonra ortaya çıkar. Daha sonra, kaşıntılı döküntüler ortaya çıkar. Hastalık bir süre sonra kendiliğinden geçer veya doktor tavsiyesi üzerine antiviral ilaçlarla tedavi edilir. Bununla birlikte, ciltte iz bırakmamak için yaralar kaşıntılı veya enfekte olmamalıdır.

Nasıl bulunur?

Suçiçeği enfeksiyonu hastalığın erken evrelerinde öksürük ve solunum yolu enfeksiyonu ile bulaşır. Döküntü ortaya çıktıktan sonra bu yaralarla temas da enfeksiyona neden olur. Hiç enfekte olmamış veya aşılanmamış kişilerde bulaşma çok kolaydır.

Nedenler

Herpes Zoster olarak da bilinen herpes virüsü (HPV) ailesinin bir üyesi olan Varicella Zoster, su çiçeği patojenlerinden biridir. Bu virüs aynı zamanda zona hastalığına da neden olur.

Suçiçeği bulaştığında, bazı virüsler sinir gangliyonlarında (hücrelerde) inaktif kalır ve sonraki herhangi bir dönemde, özellikle yaşlılıkta veya bağışıklığın azaldığı durumlarda, sinir proliferasyonu alanında bir enfeksiyon oluşturmak üzere aktive edilirler. Su çiçeği olan kişilerin yaklaşık %15’i hayatlarının bir noktasında zona hastalığına yakalanacaktır.

Belirtiler

Suçiçeği enfeksiyonu, virüse maruz kaldıktan 10-21 gün sonra ortaya çıkar ve 5 ila 10 gün sürer. İlk günlerde ciltte kızarıklık görülebilir. Döküntüden 1-2 gün önce orta derecede ateş, burun akıntısı, halsizlik ve iştahsızlık görülür. Döküntü önce gövdede başlar ve daha sonra baş ve ayaklara yayılır. Ateş 1 ila 4 gün sürer. Döküntü önce küçük parçacıklar olarak ortaya çıkar ve daha sonra kabarcıklara ve ardından kabuklara dönüşür. Su çiçeği olan çoğu insan hafif bir hastalığa sahiptir. Ancak bazı durumlarda hastalık zatürre, beyin ve meninks iltihabı gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Hastalık nadiren ölümcüldür.

Suçiçeği izlerini önlemek için ne yapmalısınız?

Suçiçeği ile lezyonlar iz bırakmadan kaybolur. Bir çocuk lezyonu çizerse ve tırnaklar arasındaki mikroplar lezyonda iltihaplanmaya neden olursa, bu enfekte lezyonlar daha sonra iz bırakabilir. Çocuğunuzun tırnaklarını kesin ve gerekirse yatmadan önce eldiven kullanın. Doktorunuza danıştıktan sonra kaşıntılı ve ateş düşürücü ilaçlar reçete edin.

Teşhis Yöntemleri

Suçiçeği teşhisi, laboratuvarda kızarıklıktan alınan smear ve kan örneğinin incelenmesiyle konur.

Tedavi yöntemleri

Sağlıklı çocuklarda suçiçeği tedavi gerektirmez. Doktorunuz ateşi ve kaşıntıyı azaltmak için antihistaminikler reçete edebilir. Bununla birlikte, çoğunlukla, hastalığın kendi kendine iyileşmesi beklenir. Suçiçeği hastalığı riski taşıyan çocuklarda antiviral ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar, döküntü ortaya çıktıktan sonraki ilk 24 saat içinde verilirse hastalığın şiddetini azaltabilir. Su çiçeği olan çocuklara veya yetişkinlere aspirin benzeri ilaçlar verilmemelidir. Bu ilaçlar beyinde iltihaplanmaya neden olabilir. Ateş düşürücü reçete edilirse, doktor tavsiyesi üzerine reçete edilmelidir.

Suçiçeği aşısı ne zaman yapılır?

Ülkemizde suçiçeği aşısı 12. ayın sonunda yapılmaktadır.

Bu aşı hastalığa karşı %90 bağışıklık sağlar. Suçiçeği geçiren kişiler de hastalığa karşı bağışıktır.

Aşılama birincil korunma yöntemidir ve olağan aşılama takvimi izlenmelidir. Sağlık çalışanları başta olmak üzere yüksek risk grubundaki kişilere, küçük çocuklarla yaşayan veya küçük çocuklarla çalışanlara, çocuk sahibi olmayı planlayan kadınlara ve bağışıklığı baskılanmış kişilerle yaşayan kişilere de önerilir.

Herhangi bir viral enfeksiyonda olduğu gibi, ellerinizi yıkamak, hasta insanlardan uzak durmak ve kapalı alanlarda bulunmamak önemlidir.

Suçiçeği geçirenler, deri döküntülerinden kuru döküntülere bulaşmasını önlemek için anaokuluna veya okula gitmemelidir.

Suçiçeği geçirmiş olanlar öksürürken veya hapşırırken ağızlarını kapatmalı, ellerini yıkamalı ve başkalarıyla bir şey paylaşmamalıdır.

Döküntü, mikropları önlemek için kaşıntılı olmamalıdır. Çocuğunuzun tırnaklarını kesin ve gerekirse eldiven giyin

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*