Smear Testi Nasıl Yapılır?

Smear testi nedir, Smear testi neden yapılır, Smear testi kimlere uygulanır

Smear bayanlar için önem taşıyan rahim ağzında ki kanser ve enfeksiyon gibi durumların tanı ve tedavisinde önem taşıyan önemli bir tarama testidir. Bunun için belirli bir dönem içerisinde bu taramayı olmanız sağlığınız açısından büyük bir önem taşımaktadır. Test uzmanlık isteyen bir konu olduğundan dolayı hekim seçimizi iyi yapmalısınız. Ayrıca testin yorumlanması da uzmanlık gerektiren diğer bir konudur.

Smear Testinin Yapılma Nedenleri?

Jinekolojik muayenelerde rahim ağzı kanserlerinin tespiti ve erken tedavisinde oldukça önemli olan smear testini bayanlar mutlaka yaptırmalıdır. Genellikle erken teşhis için bayanlarda görülen adet dışı kanamalar ile belirtilerini gösterebilen rahim ağzı problemleri ve rahim ağzı kanseri teşhisi için önem taşıyan testin mutlaka yaptırılması gereklidir. Erken teşhis tedavi açısından büyük önem taşır. Bundan dolayı bu ayrıntıya dikkat ederek hemen testi yaptırmanız gerekir. Bu sayede sağlıklı bir sonuca ulaşım sağlayabilirsiniz.Smear testi nedir, Smear testi neden yapılır, Smear testi kimlere uygulanır

Kimlerin Smear Testi Yaptırması Gerekir?

Yaş olarak genelde tarama için önerilse de smear testi cinsel yaşama başlangıçtan itibaren bu testin kadınlar için önemli olduğu Amerikan kanser derneklerince kabul edilmiştir.

Serviks kanserinde risk altında olan kişiler sigara içineler, doğum kontrol hapı kullanan kişiler, genç yaşta cinsel ilişkiye başlayanlar, HPV enwksiyonu taşıyan kişiler, çok eşlilik gibi nedenler rahim ağzı kanseri riskini taşıdığından smear testi yapılmalıdır.

Smear Testi Nasıl Yapılır?

Kadınların inceleme için rahim ağzından örnek alınarak hücrelerin toplanarak incelenmesi ile uygulanan smear olarak bilinen yayma ve görüntü olarak tabir edilir. Spekulum denilen bir alet ile serviksten örnek alınarak hücreler labaratuvarda incelenmek için alınır. Örneğin alınmasından sonra lam üzerine yayılarak uzman kişilerce incelenmektedir.

Smear Testi İçin Hangi Bilgilere İhtiyaç Duyulur?

  • Hastanın gebe olup olmadığı

  • Hastanın yaşı

  • Hastanın herhangi bir ilaç alıp alınmadığı yada doğum kontrol hapı kullanıp kullanmadığı

  • Hangi amaçla smer testine gerek duyulduğu

  • Rahim içi aracın bulunup bulunmadığı

Hastanın genel şikayetlerine göre durumu değerlendirilmektedir.

Sınıflandırma Değerlendirmesi

Smear testi sınıflandırılarak yapılır papanicalou en çok kullanılan yöntemlerdendir. Smear testi gebelikte de kullanılabilir ve tehlike oluşturmaz.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*