Şişmanlığın Çözüm Yolları

şişmanlığın çözümü, şişmanlık nasıl tedavi edilir

Şişmanlık günümüzde oldukça sık rastlanan sorunlardan biri haline gelmiştir. Gerek fiziksel gerekse psikolojik olarak çeşitli olumsuz sonuçlar doğuran şişmanlık probleminin çözümü için bazı hususlara dikkat edilmek gerekmektedir. Bu bağlamda çeşitli nedenlere bağlı olarak gerçekleşen şişmanlık oluşumu önlenebilmektedir. Fakat önlenememiş veya herhangi bir sağlık problemi veya genetik faktörler sonucu gerçekleşen şişmanlık problemi için bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.şişmanlığın çözümü, şişmanlık nasıl tedavi edilir

 Diyet Programları

Diyet ile şişmanlık tedavisi yöntemi her birey için farklılık göstermekte olup, kişinin yaş ve metabolik özellikleri göz önünde bulundurularak uygulanan şişmanlık tedavi yöntemleri olmaktadır. Bu bağlamda kişinin cinsiyetine, kilosuna, vücudundaki yağ oranına, beslenme alışkanlıklarına ve fiziksel aktivitelerine göre belirlenen bir beslenme programının oluşturulması gerekmektedir. Dolayısıyla uzman hekim tarafından ve kişiye özel hazırlanan şişmanlık tedavi yöntemleri arasındadır.

 Egzersizler

Şişmanlığın çözüm yollarından biri olan egzersiz hareketlerinin sadece şişmanlık durumunda değil sağlıklı yaşam için her bireyin yapması gerekir. Aşırı yük veya zorlamadan dolayı bazı olumsuz durumlarla karşılaşmamak adına yüzme, su jimnastiği veya bazı basit egzersizler ile şişmanlık tedavisi uygulanabilmektedir. Ayrıca genel olarak haftada 3 gün olmak üzere 45 dakikalık egzersizler şeklinde yapılmaktadır.

 Davranış Tedavisi Yöntemi

 Uygulanan diyet programları veya egzersizler fazla kiloların atılmasında oldukça etkili olmaktadır. Fakat bu uygulamaların sonunda verilen kiloların tekrar almasını önlemek adına bazı alışkanlıklarda değişiklikler yapılması gerekmektedir. Bu bağlamda davranış tedavisi ile bazı terapiler uygulanmaktadır.

 İlaç Tedavisi

Şişmanlığın, herhangi bir sağlık probleminden dolayı meydana gelmesi durumunda uzman hekim denetimi altında ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Fakat bu durum şişmanlığın ilaç ile tedavi edilebildiği algısı yaratmamalıdır. Çünkü ilaç tedavisi şişmanlığın tedavisinde değil şişmanlığa neden olan hastalığın tedavisi için uygulanmaktadır. Hastalığın tedavi edilmesi sonucu, bu hastalığın tetiklediği şişmanlık durumu da ortadan kaldırılmış olmaktadır.

 Cerrahi Tedavi Yöntemi

Günümüzde uygulanmakta olan cerrahi tedavi yöntemleri etkili olduğu kadar güvenli yöntemler olmaktadır. Fakat genelde 35-40 yaş grubuna dahil olan ve ancak obezite hastalığı ile ilişkili olan şişmanlık durumlarında uygulanmaktadır. Cerrahi yöntem diğer tüm yöntemlerin başarısız olması sonucu uygulanmaktadır. Bu bağlamda mide küçültme, gastrik bağlama gibi çeşitli cerrahi yöntemler hasta sağlığı açısından oldukça etkili sonuçlar vermektedir.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*