Sindirime İyi Gelen Bitki Çayları!

sindirime iyi gelen bitki çayları, sindirim için bitki çayları, sindirime yardımcı bitki çayları

Zaman zaman hepimiz kabızlık, mide bulantısı, hazımsızlık, ishal ve mide şişkinliği gibi sindirim sorunlarıyla karşılaşırız. Bu gibi dönemlerde reçetesiz olarak satılan bazı ilaçların kullanabileceğin gibi, ilaç kullanmadan doğal bitki çayları ile bu sorunlara çözüm bulunabilir. Dikkat edilmesi gereken husus ise gerekli tedbirleri almanıza rağmen yaşadığınız sindirim sorunu devam ediyorsa altında yatan esas nedenin belirlenmesi için bir doktora görünmelisiniz. Yaklaşık 2-3 gün süren sindirim sorunları içinse aşağıdaki bitki çaylarını denemelisiniz.sindirime iyi gelen bitki çayları, sindirim için bitki çayları, sindirime yardımcı bitki çayları

Sindirim İçin Bitki Çayları İse;

Mide Bulantısı: Mide bulanmasına engel olmak için uzmanların en fazla önerdiği çaylar arasında papatya çayı, nane çayı ile zencefil çayı bulunmaktadır. Bunlar arasında ise, papatya çayı aynı zamanda sinirleri yatıştırıyor ve uykuya geçişi kolaylaştırmaktadır. Nane çayı ise mide bulantısını hafifletirken mentol içeriğiyle mide kramplarını azaltır. Zencefil çayı ise mide bulantısı için en etkili çözümlerden biri olarak öne çıkar.

Kabızlık: Bazı insanlarda günde yaklaşık 2-3 kez tuvalete çıkarken bazıları için haftada yaklaşık olarak 2-3 kez tuvalete çıkmak bile bir başarı sayılabiliyorlar. Bunun nedeni kalıtımsal bağırsak sorunları, beslenme şekli ve ya hareketsizlik olabiliyor. Kabızlık için yapılabilecek en iyi durum besin lifi bakımından zengin, az yağlı gıdalar tüketilmesidir. Aynı zamanda yeterli miktarda su içmek de kritik önem taşımaktadır. Rezene ile nane çayı bağırsakları yumuşatılmasını sağlar ve kabızlık döneminde tuvalete çıkmayı kolaylaştıran çaylar arasında sayılmaktadır.

İshal: Geçici ishal mideyi tutan gıdalarla hafifletilmesi gerekir. İshalin en önemli tehlikesi vücudu susuz bırakır. Bundan korunmak için ılık su ile bitkisel çaylar içiniz. İshale iyi gelen bitki çayları arasında lifli yapısıyla yeşil çay ilk sırada geliyor. Yeşil çayın tadı hoşunuza gitmiyorsa yarı yarıya siyah çayla karıştırarak hazırlanabilir.

Sindirim Sorunları İçin Diğer Öneriler İse;

  • Bol bol taze meyve ve ya sebze tüketiniz.
  • Lif bakımından zengin yeşil yapraklı sebzeler sindirimi düzenlemek için idealidir. Aşırı besin lifi almanın ve ya buna ek olarak yeterince su içmemenin de kabızlığa neden olabileceğini unutmayınız.
  • Yalnızca protein ve ya karbonhidrat tüketimi üzerine kurulmuş diyet listelerinden uzak durunuz. Sağlıklı bir sindirim sistemi için protein, karbonhidrat ile yağlar dengelenmelidir.
  • Günde 8 su bardağı su içilmelidir.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*