Sıfır Araç Mı İkinci El Araç Mı Alınmalı?

İkinci el araç mı sıfır araç mı, sıfır araç almak, ikinci el araç almak

Ülkemizde birçok şeyin pahalı olduğu gibi ne yazık ki araçlar da pahalı. Bu nedenle birçok dar gelirli kişi ikinci el araca yönelmektedir. Bir bakıma bu davranış doğru ve yerinde bir davranıştır. Lakin satın alınmak istenen araca göre bu durum biraz değişebilir. Örneğin; hiç etmeyecek bir araca ikinci eline 45 bin lira para vermektense sıfırına 60 bin lira vermek daha mantıklıdır. Çünkü bir aracın ilk sahibi olmak her zaman için iyidir. Kazasız, belasız tertemiz bir sıfır araca binmek her zaman için güzeldir. Tabii bu da bakış açısına göre değişir. Örneğin, bir aracın boş kasasına 60 bin lira vermek yerine aynı aracın düşük km düzeyinde olan full kasasının ikinci eline aynı parayı vermek daha mantıklıdır. Aslında ikinci el araç mı yoksa sıfır araç mı almak mantıklı sorusunun cevabı duruma göre değişir demek en doğrusudur.İkinci el araç mı sıfır araç mı, sıfır araç almak, ikinci el araç almak

Sıfır Araç Almanın Avantajları?

Sıfır araç almanın elbette birçok farklı avantajı bulunmaktadır. Bu avantajların en başında daha önce hiç kimsenin kullanmamış olması sebebiyle yıpranmamış araç alınıyor olmasıdır. İkinci el araç aldığınızda ilk sahibinin o aracı nasıl kullandığını pek bilemezsiniz. Özellikle de doğan, şahin gibi araçların ikinci elini alıyorsanız ya da genelde taksi yapılmak amacıyla satın alnın araçların ikinci elini satın almayı düşünüyorsanız ikinci el pek mantıklı bir seçim değildir.

Sıfır araç alırken 3 yıl muayene derdiniz olmayacağı için kafanız rahat olur. İkinci el araç aldığınızda muayene zamanı yakın ya da en iyi ihtimalle 2 yıl sonra olacaktır. Muayene işlemleri ile en azından 1 yıl daha geç uğraşmak için dahi kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız sıfır araç tercih edebilirsiniz.

İkinci El Aracın Avantajları?

İkinci el aracın en büyük avantajı ekonomik olmasıdır. Gerçi son birkaç yıldır ikinci el piyasası aldı başını gidiyor ama yine de uygun fiyata düzgün araç bulmak mümkündür. İkinci el araç almanın bir diğer avantajı da değer kaybını az olmasıdır. Acenteden alacağınız sıfır araç siz anahtarını elinize aldığınız gibi 10-15 bin lira değer kaybeder. Halbuki ikinci el bir araç satın alırsanız satın aldığınız fiyatın üstünde bir fiyata dahi aracınızı satabilir en kötü ihtimalle gezer gezer sonra aldığınız fiyata satarsınız.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*