SEO Yapılan Sitelerin Sahip Olması Gerekenler

seo yapma, seo nasıl yapılır, seo yapmanın incelikleri
  • Kullanılan Hosting Kalitesi

SEO çalışması yapmak için paravan siteler açacaksanız ya da sıfırdan ana site yapacaksanız hosting satın alırken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Çalışma yapacağınız sitenin hostingi ne kadar kaliteli olur ise yapacağınız çalışmalar o kadar etkili olacaktır. Kullanılan hostingin kalitesi şunlara göre belirlenir;

Sunucunun Hızı: Site hızı Google Caffeine algoritmasının kullanıma alınması ile SEO’da önemli bir nokta haline gelmiştir. Bir sitenin hızlı açılması arama motoru botlarının ve ziyaretçilerin sitede daha kolay gezmesini sağlayacağından SEO’da çok önemlidir. Kaliteli bir hosting bu sebeple hızlı olmalıdır.seo yapma, seo nasıl yapılır, seo yapmanın incelikleri

Sunucunun Güvenli Olması: Hosting satın alınacak sunucuların botnet ve ddos saldırına karşı koyabilecek bir güvenlik duvarı olmasına dikkat edilmelidir. Kullanılan sunucu yapılabilecek botnet ve ddos saldırılarına karşı gelebilirse sitenin yayınının kesilmesi sorunu meydana gelmeyeceğinden SEO bakımından iyidir.

  • Arama motorlarına siteyi ekleme

Arama motoru sıralamalarında üst sıraya taşınmak istenen sitenin arama motorlarının elle tek tek eklenmesi sitenin eklendiği arama motorlarınca daha çabuk tanınmasına faydalı olacaktır. Bu sebeple SEO çalışması yapılan siteyi başta Google olmak üzere Yandex vb. arama motorlarına eklenmelidir.

  • Robot.txt ve site haritası bulunurluğu

Robot.txt: Robot.txt dosyası siteye ziyarete gelen arama motoru robotlarına yol gösteren dosyadır. Bu dosyanın içinde yer alan kodlara göre siteyi ziyarete gelen arama motoru robotları sitenin ziyaret edilmesi istenen sayfalarını ziyaret eder ve ziyaret edilmesi istenmeyen sayfalarını ziyaret etmezler. Bir siteye gelen arama motoru robotları öncelikle sitenin robot.txt dosyası olup olmadığını kontrol eder ve buna göre siteyi ziyaret ederler. Bu sebeple arama motorlarının bir siteyi daha rahat gezebilmesi için robot.txt dosyalarının SEO çalışması yapılan sitelerde mutlaka bulundurulması gerekmektedir.

Site Haritası: Siteyi ziyaret arama motoru botlarına yol gösteren ve uzantısı .xml olan bir dosyadır. Bu dosyayı barındıran siteler arama motoru botları tarafından daha çabuk gezileceğinden indeksleme hızı ve indeks alma sayısında hatırı sayılır bir yükselme olmaktadır. Bunu gündelik hayattan örneklendirecek olursak şunu ele alabiliriz; Yabancı olduğunuz bir şehirse tabelalar ile gideceğiniz yerin gösterildiğini varsayalım. Bu şekilde size rehberlik eden tabelalar olduğundan aradığınız yeri daha çabuk bulursunuz. İşte site haritalarının görevleri de aynı tabelalar gibi yön göstermektir diyebiliriz.

Robot.txt ve site haritası oluşturup gerekli alanlara nasıl ekleyeceğinizi kitabın ilgili bölümünden inceleyebilirsiniz.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*