Sanayi Devrimi’nin Olumsuz Etkileri

sanayi devrimi, sanayi devriminin etkileri, sanayi devrimi nelere sebep oldu

Her zaman Sanayi Devrimi’nin el emeğinin yanı sıra makine gücünün de kullanmasıyla birlikte üretime sağladığı katkılar konuşulmaktadır. Fakat tabii ki Sanayi Devrimi’nin getirmiş olduğu olumlu etkiler olduğu kadar insanlığa olumsuz etkileri de olmuştur. En basitinden küçük şehirler yani köyler ve kasabalardaki nüfus azalıp şehirdeki nüfus oldukça artmıştır. Günümüzde dahi neredeyse nüfusun tamamı şehirlere dolmuş durumda. Bu da çarpık kentleşme, hava kirliliği gibi birçok sebebe yol açıyor. İşte Sanayi Devrim ile birlikte gelen bazı olumsuz etkileri inceleyelim.sanayi devrimi, sanayi devriminin etkileri, sanayi devrimi nelere sebep oldu

Köyden şehre göçler arttığı zaman ilk olarak tabii ki şehirlerin bu şekildeki bir nüfusu kaldıracak yapısı yoktu. Bu sebeple bir odanın içinde onlarca kişinin yaşadığı dönemler olmuş ve insanlar temiz su bulma konusunda ilk etapta epey bir güçlük çekmiştir. Sanayi Devrimi ilk etapta İngiltere ve Amerika’da yaşandığı için bu ülkelerde de o dönemlerde araştırmalar yapıldı. Fabrikalarda çalışan işçilerin öğünlerinin oldukça yetersiz olduğu biliniyor. En lüks yemekleri haşlanmış patates olan işçiler bunun yanında kuru ekmek, çay, domuz yağı gibi insanın bünyesine çok da sağlıklı gelmeyecek yemekler yedikleri için bir süre sonra hızlı bir şekilde kilo verip bağırsak sorunları da yaşamaya başladı.

Bunun yanı sıra ilk etaplarda günümüzde olduğu gibi işçi güvenliği tarzı konuların da üstünde neredeyse hiç durulmuyordu. Bu sebeple de işçilerin elini makineye kaptırması ya da madenlerde çalışan kişilerin ağır bir şekilde yaralanması gibi durumlar da çok sık bir şekilde görülüyordu. Bunun yanı sıra günümüzde oldukça karşı çıkılan çocuk işçi durumu Sanayi Devrimi’nde çok da tuhaf karşılanan bir durum değildi.

Kadın işçilere karşı işverenler oldukça adaletsiz davranıyordu. Öyle ki kadın işçilerin aldığı maaş erkek işçilerin yarısı kadardı. Hatta aynı işi yapan kişiler arasında bile durum böyleydi. Tabii ki bu durum günümüzde minimum seviye inmiş olsa da 20.yüzyılın sonlarına kadar bu durum tartışma sebebi olmaya devam etti. Sanayi Devrimi hayatımıza birçok yenilik kazandırıp kolaylıklar sağlasa da başlangıçta oldukça olumsuz durumlar işte bu şekilde yaşandı.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*