Sağ Kol Uyuşması Ve Nedenleri

 

Sağ Kol Uyuşması Nedir?

İnsan bedeninin çeşitli bölgelerinde uyuşmalar olabilmekte, bu uyuşmalar insan sağlığını ve günlük yaşantılarını oldukça etkileyebilmektedir. Bu anlamda yaşanan uyuşmalar çoğunlukta kollarda kendisini belli etmektedir. Özellikle sağ kol uyuşması günlük yaşantıda insanların en sık yaşadığı uyuşma sorunlarından ve rahatsızlıklarından birisidir.

Genel olarak dünya nüfusunda sağ kolunu aktif olarak kullanabilen insan sayısı, sol kolunu kullananlara oran ile oldukça fazladır, Bu anlamda sağ kol uyuşması en sık rastlanılan rahatsızlıklardan birisi olmaktadır. Kolun tamamı veya bir kısmında hissedilmek üzere sağ kolda uyuşma hissedilmesinin pek çok farklı nedeni olabilmektedir. Özellikle uzun süreli süren ve devamlı olarak tekrar eden sağ kol uyuşması büyük rahatsızlıkların habercisi olabildiği gibi, erken teşhis ve tedavinin önemi oldukça büyük ve etkilidir.

Sağ Kol Uyuşması Neden Meydana Gelir?

Sağ kol üzerinde meydana gelen uyuşmalarda pek çok farklı neden bulunmaktadır. Genellikle bu nedenler arasında diyabet rahatsızlığı, sinirlerde meydana gelen sıkışmalar, sinir hastalıkları ve bu sinirlerde oluşan zedelenme ya da yaralanmalar, inmeler, yetersiz ve dengesiz beslenme, karpal tünel sendromu ve geçici ataklar bulunmaktadır.

* Diyabet Rahatsızlığı

Diyabet rahatsızlığı olarak bilinen, dengesiz ve yüksek kan şekeri seviyeleri; sinirlerin iltihaplanmasına neden olmaktadır. Bu iltihaplanmalar zaman içerisinde kolun altında ve üstünde karıncalanma hissine neden devamında ise uyuşmaya neden olur. Bu anlamda yapılacak tedavilerde kan şekeri seviyesini düzenlemek önemlidir.

* Sinirlerde Meydana Gelen Zedelenme ve Sıkışmalar

Sinirlerde meydana gelen sıkışmaların asıl nedeni: kemik, kas ve kıkırdak dokularının iltihaplanması ve zaman içerisinde bu iltihaplanmaya bağlı olarak sinirlere baskı uygulanması ile yaşanmaktadır. Bu sorunlarda zaman içerisinde sağ kolda uyuşma yaratmaktadır. Genellikle antibiyotik kullanımı veya cerrahi yollar ile tedavi edilen bu rahatsızlık erken teşhis ile daha kolay bir şekilde atlatılabilmektedir.

* Yetersiz ve Dengesiz Beslenme

Kol uyuşmasına neden olan rahatsızlıklardan birisi de yetersiz ve dengesiz beslenme yüzünden meydana gelmektedir. B5, B6, B12, C, D, E gibi vitaminlerin eksikliği kollarda uyuşmaya neden olmaktadır. Bu anlamda yeterli ve dengeli beslenmek, aynı zamanda devamlı olarak meyve ve sebze tüketmek bu sorunun giderilmesinde yeterli olmaktadır. Bunlara ilave olarak vitamin takviyesi amacı ile vitamin ve demir içerikli ilaçlar kullanmakta oldukça faydalı olacaktır.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*