Poplin Nasıl Temizleniyor?

poplin temizliği nasıl yapılır, poplin temizleme işlemi, poplin nasıl temizlenir

Poplin genellikle saf pamuktan yapılmasına rağmen bazen de suni ipek ve ya ipekten hatta yünden dahi yapılabilir. Genellikle bluzlar ya da gömleklerde pamuk içeren poplin kullanılmaktadır. Bu yüzden bu türdeki bluz ve gömlekler sıcak suyun içerisinde yıkanabiliyor. Fakat boyalı olan poplin kıyafetler sadece içerde kurutulmalı ve kesinlikle dışarda ve ya balkonda kurutulmaması gerekir. Bu tür kıyafetleri ütülerken çok hafif bir şekilde de olsa ütülendiği zaman kolalanmalı ya da kola spreyi hafif bir şekilde uygulanması gerekir.poplin temizliği nasıl yapılır, poplin temizleme işlemi, poplin nasıl temizlenir

Poplin Nasıl Yıkanır Ve Temizlenir?

İpek Poplin; İpek karışımlı poplinler genellikle yıkandıktan sonra parlaklıklarını kaybeden türden poplin çeşididir. Bu yüzden kıyafetin parlaklığını korumak için kurutma öncesinde 1 litre kadar soğuk su ile iki çay kaşığı kadar beyaz sirke karıştırılır ve giysi bu suyun içerisinde bir süre bekletilmektedir. Sonrasında giysi bol su ile durulanız. Bu sayede kıyafetin parlaklığı garanti altına alınmış olur. Eğer bu uygulamayı yapmaya karar verdiyseniz o zaman uygulama öncesinde giysiyi en az 30 dakika boyunca soğuk ve temiz suyun içinde ıslatılması gerekir. Ütüleme işlemi yapılırken giysinin hafif nemli olmasına dikkat ediniz.

Yün Poplin; Yün poplin kumaşlar genel olarak kuru temizlemeye verilmektedir. Ancak kuru temizlemeye vermek istemiyorsanız o zaman soğuk ile deterjanlı suyun içerisinde ve elde yıkamanız mümkündür. Yıkama işleminden sonra giysinin fazla nemi alınması gereklidir. Bunun için giysiyi temiz bir havluya sarabilir ve dışarıya ya da balkona asılabilir. Ancak ütüleme işlemini yaparken giysi vatkalı türden bir askıya asılmalı ve ütünün buharı ile ütüleme işlemi uygulanır.

Suni İpek ile İpek Poplin; Bu tür kumaşlarda elde yıkama işlemi deterjanlı ılık ve temiz su ile yapılması gerekir. Islak olan giysi temiz ve kuru olan bir havlunun içerisine sarılmalı ya da kuru olan giysi ıslak olan temiz bir havlunun içine sarınız. Ütüleme işlemi ise havlu ve giysinin nem oranı dengelendiği zaman yapılması gerekir.  Eğer ki, giysi çok fazla bir şekilde kırıştı ise giysi hemen ters çevrilmeli ve buharlı ütü ile ütülenmelidir. Fakat ütü yapılmadan önce giysinin görünmeyen bir yerinde test uygulaması yapılmalıdır.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*