Pitbull Köpek Özellikleri Nelerdir? Pitbull Irkına Dair Her Şey

pitbull köpek cinsi, pitbull nasıl bir cinstir, pitbull köpekler nasıl

Dünyanın en tehlikeli ve en güçlü köpeği olarak bilinen Pitbull’lar özellikle son dönemlerde adı bazı talihsiz ve dehşet verici olaylara karıştıktan sonra sıkça gündeme gelmektedir. Pitbull’lar bazen insanlara, bazen doğadaki diğer canlılara saldırabildiğinden korkulan ve tehlikeli görülen köpek ırklarındadır.

Pitbull köpekleri ilk kez İngiltere’de Bulldog ve terrier köpeklerin çiftleştirilmesi neticesinde ortaya çıkmıştır. Daha sonra bu köpekler Amerika’ya getirilmiş ve burada Amerikalı yetiştiriciler tarafından güçlendirilmiştir. Ülkemizde Pitbull cinsi köpeklerin yetiştirilmesi ve beslenmesi yasaklanmıştır. Bu konuda ciddi para cezaları mevcuttur.pitbull köpek cinsi, pitbull nasıl bir cinstir, pitbull köpekler nasıl

Pitbull ırkının görünüş itibariyle sert bir yapısı vardır. Ancak doğru ve düzenli bir eğitimle son derece sakin ve uysal bir yapıya sahip olmaları da mümkündür. Verilecek eğitimler neticesinde Pitbull’ların saldırgan tutumlarından uzaklaştıkları da görülmektedir. Pitbull ırkının en öne çıkan özelliklerinden bir tanesi de sahiplerine oldukça sadık olmalarıdır. Öyle ki Pitbull köpekleri, ölümü pahasına bile olsa sahiplerini korumaktan geri durmazlar.

Pitbull köpekleri sahiplerini koruma içgüdüsü içerisindedir ve bu sebeple de eğitimlerine çok dikkat edilmeli, bu yönde eğitimler verilmelidir. Eğer eğitim almazlarsa saldırgan ve tehlikeli bir tutum içerisinde olmaları muhtemeldir. Pitbull ırkları aynı zamanda spor köpeği olarak da bilinirler. Hareketi severler bu nedenle de apartman hayatına pek uygun ırklardan değildir. Onlar için bahçeli bir ortam oldukça ideal olacaktır. Pitbull’lar aile ortamlarını severler. Özellikle çocuklara karşı oldukça sevecen davranırlar. Ancak tüm bu durumlar eğitimli Pitbull cinsleri için geçerlidir.

Pitbull fiziksel özellikleri bakımından da oldukça dikkat çeken ırklardan biridir. Özellikle tıknaz, kaslı ve bodur yapıları ile dikkat çekerler. Çene kasları oldukça güçlüdür. En güçlü yerlerinden bir diğeri ise kafataslarıdır. Kulakları genellikle dik ve kesik bir görünüme sahiptir. Yuvarlak ve parlak bir göz yapıları vardır. Dişleri makasa benzemektedir. Sırt kısımları düz, kısa ancak son derece güçlüdür. Karın bölümü içe çekilmiş bir görünümdedir. Kuyrukları ise vücutlarına oranla daha kısadır. Bacaklarının ön kısmı kalıncadır, arka bacakları ise adalelidir. Tüyleri çok uzun olmayıp sert bir yapıdadır.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*