Perimenopoz ve Menopoz Arazları

perimenopoz arazları, menopoz arazları, menopoz belirtileri

Sıcak basmaları

Ay hallerinde aksama ve bazen fazla kanamalı ay hali görme

Uykusuzluk ve yorgunluk

Asabiyet, depresyon

Vajende kuruluk ve ona bağlı olarak ağrılı koitus ( cinsel ilişki )

Sık idrara çıkma ve idrar kaçırma

Baş ağrıları

Memelerde ağrı

Kabızlık

Bunlardan en sık görülenleri sıcak basmalarıdır. Kadınların % 80 ‘ninde sıcak basması olur. Geldiğinde 1-3 dakika surer. Ortalama iki yıl kadar devam eder. Bazen daha uzun devam edebilir veya durur. Birkaç yıl sonra başlayabilir, fakat bu enderdir. Kadın sıcak basmasını göğsüne gelen bir alevin boynuna, oranda da yüzüne yayılması şeklinde tarif eder. Bazen bu sıcak basmaları gece gelir ve bütün iç giysileri ter içinde kalır ( gece terlemeleri ) Bu arazlar yumurtalık hormonlarının ( esas olarak estrojen fakat projesteron ve androjen de dahil )azalması nedeniyledir.perimenopoz arazları, menopoz arazları, menopoz belirtileri

Burada önemli bir husus belirtilmelidir. Bu yaşa gelmiş bir hanımın menopozdan başka diğer sorunları da vardır. Çocuklar büyümüşler bazıları evden ayrılmamışlardır, eşinin rahatsızlığı yanında büyükanna ve büyükbabanın sağlık sorunları yukarıda saydığımız arazlar çocuğa neden olabilir. O nedenle bu hastayı gören doktor onun menopozdan başka dertleri, sıkıntıları olabilieceğini düşünerek ona göre tüm olarak muayene ve tedavi etmelidir.

Bir kadının menopoza girmekte olduğunu tanımak için tek bir test yeterlidir. Kanda FSH ( Follicle stimulating hormon bakılır ) Menopozda estrojen hormon azalınca beyin altındaki pitüiter bez daha fazla çalışıp estrojen yapsın diye yumurtalığa bu hormonu ( FSH ) gönderir.Bu hormonun kanda yükselmesi menopozu teşhis eder. Menopozda arazlarının bazıları kansızlık ve troid hastalığında da görülebileceğinden FHS yanında kan sayımı ve troid testi de yapılmalıdır.

Tedavi : Menopozda tedavi iki gayeyi içerir : biri hastaya daha iyi bir yaşam kalitesi vermek için hazihazırdaki şikayetlerinin, sıcak basması, sinirlilik vb. tedavisidir. Diğer menopozda yıllar sonra estrojen yetmezliğine bağlı olarak ortaya çıkacak osteoporosis, kalp hastalığı gibi tehlikeli hastalıkların önlenmesi için olan tedavidir.

Sıcak basmalarının ve diğer şikayetlerin giderilmesi çok çabuk ve başarılı olarak estrojen hormonu kullanılmak suretiyle mümkün olur. Hormon tedavisi denince sizing şunu bilmeniz gereklidir.Hormon neden veriliyor, hormon nedir, faydası yanında yan etkileri nelerdir ? Bunları anlamanız sizin hakkınızdır. Yıllarca evvel gördüğümüz doktorun ” hanım al şu hapları, günde bir tane alırsın, üç ay tekrar gel ” hasta doktor ilişkisi değişmiştir.

Bugün doktor sizin hastalığınızı size anlatacak, tedaviyi ve ilaçların etkisini ve yan etkisini açıklayacak ve beraber karar vereceksiniz. Bu vücut sizin, sizin yaşamınız konu. Bunu size daha açalım : çok değil 10-15 yıl evveline kadar Amerika ‘da çoğu doktor menopoza giren her kadın estrojen hormonu almalıdırdüşüncesinds idi. Buna karşılık bazı doktorlar da estrojen kanser yapar sakın almayın diye öneri veriyorlar. Bugün herhalde bunun ortası duruma gelindi, yani yan etkiler daha iyi anlaşıldığından doktor hastası ile hormon tedavisinin faydalarını konuşuyor fakat yan etkileri de anlatıyor ve beraber karar veriyorsunuz. Maalesef bu yan etkilerden endişe eden doktorlar hastası ile bu konuyu hiç görüşmediğinden binlerce kadın kendisine çok gerekli olan bu hormon tedavisinden mahrum kalmaktadır. Pek çok kadın hormone tedavisinin meme ve rahim kanserine neden olduğu inancındadırlar. Halbuki bir kadının kalp hastalığından ölme ihtimali meme kanserinden ölme ihtimaline nazaran 10 defa daha fazladır. Yine kalp hastalığından ölme ihtimali rahim kanserine nazaran 30 defa daha fazladır. Bazı kadınlar da hormon almanın tabii bir şey olmadığı bilincindedirler. Halbuki bilakis bedenin kaybettiği bir hormonu tekrar alıyorsunuz bu daha tabiidir. Ve bu hormonun eksikliği gelecek yıllarda kalp hastalığı ve osteoporosis gibi ölüme neden olabilecek hastalıklara yol açmaktadır. Demekki hormon kullanmaya karar verirken faydalarını zararlarına karşı tartmak gerekmektedir.

Şimdi anlatalım menopozda kimler estrojen hormonunu alsın, kimler kısa süre için alabilir ve kimler hiç alamaz. Hormon alamayacak olanlar için yardımcı metodları da ifade edeceğiz.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*