Pedagogi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

pedagog kimdir, pedagog ne iş yapar, pedagogun görevleri nelerdir

Önceden pedagoji bölümünden, günümüzde Rehberlik ve Psikolojik danışmanlık bölümünden mezun olarak uzmanlık kazanan Pedegoglar hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Çocuk psikolojisi ve gelişimi üzerine yaptığı çalışmalar ile bilinen pedagogların ilgi alanlarını öğrenerek hangi durumda pedagojiye başvuracağınızı bilebilirsiniz.pedagog kimdir, pedagog ne iş yapar, pedagogun görevleri nelerdir

Pedagogların ilgi alanları nelerdir?

Pedegoglar aldıkları akademik düzeydeki eğitimle çocuk psikoloji ve gelişimi üzerinde çalışırlar. Bununla beraber ebeveynlere danışmanlık yaparlar. İlgi alanları olarak 0-18 yaş arası çocuklarda davranış bozuklukları, öğrenme ve dikkat bozuklukları, anne-çocuk ilişkileri, özürlü çocuklar için rehabilitasyon, çocuk terbiyesine yönelik programlar, terapi görüşmeleri, okul başarısızlığı ve uyumsuzluğ, zeka geriliği veyahut üstün zeka, artikülasyon ve sesbilgisi bozuklukları, kekemelik ilgi alanları arasında sayılabilir. Bunların yanı sıra çocuk mahkemelerinde bilirkişi, ıslahevlerinde gözlemci, kreş ve yuvalarda bilirkişi gibi pozisyonlarda pedagoginin alanlarına girer.

Herhangi bir sorun şart değil;

Pedagoglar muhakkak çocukların ruhsal, zekasal, sosyal ve davranışsal problemlerini çözmektedirler fakat bu yalnızca problem olduğunda pedagoga gidilir anlamına gelmiyor. Zira pedagoglar çocukları bir problem çıkmadan görmek istemektedirler ki muhtemel bir problem çıkmasına mani olabilsinler. Yani çocuğunuzu kontrol amaçlı da pedagoga götürebilirsiniz.

Her pedagog, pedagog olmayabilir!

Ne yazık ki günümüzde bazı bireyler çeşitli psikoji ve pedagoji kurslarına gidip belge kazanarak kendini “Pedagog” “Aile terapisti” “Çocuk gelişimi ve uzmanı” olarak tanıtmakta; bu ve tanıtımla kendisine ekonomik bir kazanç kapısı açmaya çalışmaktadır. Bu tür bireylerden ziyade lisans ve lisansüstü akademik bir eğitim almış bireyler pedagogi anlamında çok daha faydalı olacaktır.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*