Paintballda güvenlik nasıl sağlanır?

paintball oynama, paintball güvenliği, paintball nasıl oynanır

Güvenliğiniz için , paintball oyuncular her zaman , özellikle gözlerinizi korumak için paintball için tasarlanmış gözlük takılmalıdır.Sizlere temin edilen bu gözlük oyunun her safhasında takılmalıdır. Koruyucu yüz maskesi neredeyse her yerde zorunludur , ve ne olursa olsun giyilmelidir. Paintball süresincece güvenlik kuralları takip edilmektedir ve oldukça çok güvenli bir spordur. Yapılan araştırmalara göre ve uzmanlara göre paintball; golf, koşu , tenis, yüzme ve diğer birçok spordan daha güvenli olduğunu göstermiştir .Sahadaki hakemler güvenlik ve oyun kurallarını uygulamakla yükümlüdürler . Hiçbir fiziksel temasa oyun içersinde izin verilmez ve oyunun güvenliğini tehdit eden kişiler oyun alanından uzaklaştırılır. Oyun alanının dışına çıkan oyuncu ise hakem tarafından oyun dışına alınır ve oyuncu oyun alanını terk eder. Her saha oyunlarında olduğu gibi paintballda da bazı öenmli kurallar vardır. Ancak en önemli kurallardan bir tanesi temin edilen kostüm ve araç gereçlerin tamamen doğru kullanılmasıdır. Çünkü kurallar ihlal edilirse bunun bedelini sağlığınız ile ödeyebilirsiniz. Bu bakımdan oyun kurallarına gereken özenin gösterilmesi şarttır.paintball oynama, paintball güvenliği, paintball nasıl oynanır

Paintball çeşitleri

Her firmanın kendisine has senaryoları vardır ancak dünya çapında en çok ilgiyi bayrak senaryosu görür. Çünkü bayrak senaryosunda bir amaç vardır ve o amaç bayrağa ulaşmak ve bayrak başında bulunan oyuncuyu vurarak bayrağa ulaşmaktır. Paintball için en önemli unsurlardan bir tanesi de oynanılan arazidir. Dünya üzerinde 40 farklı ülkede oynanan oyun arazilerinden en kalitelilerinden bazıları da İstanbul ilimizde yer almaktadır. Paintball İstanbul ilimizde oldukça fazla rağbet görmektedir.Hal böyle olunca da firma sahipleri birbirleri arasında rekabete tutuşurlar ve kendi aralarında kampanya yarışına girerler. Hal böyle olunca da oyuncuları yüzleri güler. Örneğin 100 tüp alana 20 tüp hediye vb. şekillerde kampanyalar yapılarak müşterilerin beğenisine sunulur. Ancak çoğu zaman kampanyadan çok firmanın sizlere sunduğu senaryolar ve kullanılan alan çok önemli hale gelir. Çünkü kullanılan arazi açık ya da kapalı olarak sunulur. Paintball en iyi açık alanda oynanır çünkü temiz havayla birlikte ciğerlerinize daha fazla oksijen dolar ve enerjinizin artmasına sebebiyet verir. Bu bakımdan bakıldığında paintball İstanbul ilimiz için biçilmez bir kaftandır!

Oyun için aranan şartlar

Paintball herkesin bildiği üzere havalı tüfeklerle oynanan ve sağılığı tehdit eden bir yöne sahiptir. Bu bakımdan kalp ve damar hastaları, tansiyon hastaları, panik atak vb. hastalıklarına sahip kişilerin oynamaması tavsiye edilir. Ancak fiyat bakımından bakıldığında her insan hayatında en az bir kere de olsa paintball heyecanını tatmak ister. Çünkü paintballda fiyatlandırma yapılırken net bir fiyat yerine takım oyuncularının kişi başı sayısına göre belirlenir. Kişi başı düşen miktar genellikle cüzi bir miktar olur çünkü paintball en az 4 kişilik takımlardan meydana  gelir ve sahada en az 8 kişi bulunuyor. Bu açılardan bakıldığında paintball fiyatları kişi başı hesaplandığı için oldukça fazla rağbet görür. Her geçen gün paintballa’a olan rağbet artıyor çünkü Türkiye’nin her yerinde paintball fiyatları oldukça cüzi ve makul fiyatlara gerçekleşebiliyor. Özetleyecek olursak, paintball artık yediden yetmişe her insanın oynadığı, oyun içersinde kuvvetin ve fiziğin gücü değil, beynin güvü ve kuvveti ölçülür. Aynı zamanda çevik ve atik olmak da sizler için en büyük avantajlardan bir tanesidir çünkü paintball geniş bir alanda gerçekleşir ve sürekli hareket etmeniz gerekir. Ayrıca vücudunuzun kondisyonunuzda iyi olması gerekir ki oyunun yarısında tıkanıp oyundan düşmeyesiniz. Aksi takdirde takımınız başarısız olacaktır.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*