Migren Çeşitleri Nelerdir?

migren tedavisi, migren tedavisi yapımı, migren tedavisi nasıl yapılır

Migren farklı yapılara sahip genetik bir hastalıktır. Dünya nüfusunun %2 – 3 oranında migren hastası olduğu bilinmektedir, migren hastalarının büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturmaktadır. Hastalığın çeşitlerini saymakla sözlerimize devam ediyoruz.migren tedavisi, migren tedavisi yapımı, migren tedavisi nasıl yapılır

Auralı Migren; Migren krizinin saatle günler öncesinden nörolojik bir çeşididir. Adeta kriz habercisi bir evreye sahip olan aura gelmeden önce kendini belli etmektedir. Aura krizi öncesinde ışık sapması, aşırı yorgunluk hissi, panik ve sinir adeta aura geliyorum diye haber verir.

Aurasız Migren; En çok görülen migren tipidir. Buna rağmen risksizdir. Direk baş ağrısı ile başlar.

Hemiplejik Migren; Çok ender görülen bir migren çeşididir. Ağrıdan önce belirtileri vardır, tüm gün sürebilen vücut uyuşması bunun başında gelir. Hemiplejik migren çok tehlikeli bir migren türüdür. Felç riski vardır.

Baziler Migren; Bu migren tipide nadir görülür, çift görme, bulantı kusma bu migrenin habercisidir.

Abdominal Migren; baş ağrısı olmayan günlerce mide bulantısı ile geleceğini haber verir. Bu migren tipi günlerce sürebilir. Hafif veya çok şiddetlidir, Karın kasının ortası ağrı noktasıdır.

Retinal Migren; Kriz Gelişini belli eden migren tiplerinden biridir. Kriz öncesi geçici olarak tek göz görmeme gibi bir durum söz konusudur bunun dışında, atak öncesi olan bu geçici körlük yanlış tedavi uygulanır ise kalıcı hale gelmektedir.

Migrenin teşhisini; baş ağrısı klinik muayene Mr’ı sonucunda karar uzman hekimce verilmektedir. Bizler migren olduğumuzu düşünsek bile migren olmama ihtimalimiz var.

Dünya genelinde çoğu hastalığın psikolojik olduğunu belirtmekte yarar var çeşitlerini tek tek bahsettiğimiz migren sizlere hiçbir zaman sağlığınızdan önemli bir şeyin olmadığını hatırlatarak. Uzman hekim tarafından migren değilsiniz ya da maalesef migrensiniz diye teşhis koymadan psikolojik olarak kendinizi inandırmayın. Sağlığınız için en doğru kararları almanız gerekmektedir. Bu kararları alırken çok dikkat etmelisiniz. Migren hastası olun ya da olmayın; Hastalığa yakalanmanız söz konusu durumlardan kaçınmalısınız. Sigara tiryakisi iseniz sigarayı bırakarak migren ya da diğer hastalıklardan en azından birini yakalanma riskini ortadan kaldırabilirsiniz. Acil şifalar

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*