Mide Yanmasının Sebepleri ve Çözümleri Nelerdir?

Mide yanmasının sebepleri, mide yanmansa doğal çözüm, mide neden yanar

Mide yanması insanların birçoğunun başına gelebilen bir durumdur. Çünkü yemek yeme alışkanlığı, stres vb. gibi birçok farklı sebep mide yanmasına sebep olabilmektedir. Bu kadar fazla sebebi olunca birçok insanda kendini göstermesi de elbette doğaldır. Mide yanmasının en yaygın sebebi beslenme alışkanlığıdır. Fazla acılı ve ekşili besinler tüketilmesi ya da uzun bir süre herhangi bir şekilde bir şeyler tüketilmemesi mide yanmasına sebep olabilmektedir. Açlık durumunda mideden salgılanan asidin eritebileceği besin bulunmadığında mide duvarını eritmeye başlaması ile midede yanma hissi hissedilmeye başlar. Bu durumun çözüme kavuşması için derhal bir şeyler atıştırılması gerekir. Eğer mide yanmasının sebebi ekşili ve acılı besinlerin tüketilmesi ise bol su içilerek midenin asit dengesi sağlanmalıdır.Mide yanmasının sebepleri, mide yanmansa doğal çözüm, mide neden yanar

Stres ve sinir bağlı olarak meydana gelen mide yanmaları da en az besinlere bağlı olan mide yanmaları kadar yaygındır. İşi stresli olan, gün boyunca sinir sorunları yaşayan kişilerde mide yanması, gaz sıkışması gibi sorunlar meydana gelebilmektedir. Böyle durumlarda sakin olunmalı ve rahatlatıcı şeyler yapılmalıdır. Müzik dinlemek sizi rahatlatıyorsa müzik dinleyin, uyumak iyi geliyorsa uyuyun. Yeter ki üzerinizdeki stres ve siniri ortadan kaldırın.

Düzenli mide yanması varsa ne yapılmalı?

Sürekli olarak midenizde yanma hissi var ise mutlaka en kısa sürede doktora başvurun. Çünkü sürekli olan mide yanmaları gastrit, reflü ve ülsere işarettir. Bu üç hastalık da hiç düşünmediğiniz zamanlarda başınıza iş açabilir. Mide ağrıları ile uğraşmak istemiyorsanız doktorunuza danışarak gerekli ilaçları kullanmalısınız.

Mide yanmasına doğal çözüm var mı?

Mide yanmalarından dolayı rahatsızlık duyuyorsanız fazla olmamak şartı ile yemeklerden sonra 1 şişe ya da 1 su bardağı kadar maden suyu tüketebilirsiniz. Meyveli sodalardan değil de maden suyu tükettiğinizden emin olun. Birçok kişi soda ile maden suyunu aynı şey zanneder. Halbuki maden suyu mineral bakımından zengin olan bildiğiniz normal suyun biraz farklı versiyonudur. Oysa soda bazı şeylerin bir araya getirilmesi ile üretilmiş endüstriyel bir içecektir.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*