Mark Zuckerberg Kimdir?

Mark Zuckerberg kim, Mark Zuckerberg hayatı, Mark Zuckerberg başarıları

Mark Zuckerberg internetle ilgilenen herkesin tanıdığı bir isimdir. 14 Mayıs 1984 tarihinde New York’ta dünyaya gelen Zuckerberg 100 milyar doları aşkın mal varlığıyla dünyanın en zengin insanlarından bir tanesidir. Hepimiz onu Facebook kurucusu olarak biliyoruz. Harvard Üniversite’sine giden Zuckerberg bu tarihlerde aslında girişimci ve yazılım ruhunu ön plana çıkarmaya başladı. Üniversitesinin en güzel kızları ve en yakışıklı erkeklerinin seçilmesi için facemash.com adlı siteyi kurdu. Fakat bu siteyi kurarken okulun veri tabanına girip tüm öğrencilerin fotoğraflarını bu şekilde ele geçirdiği ortaya çıktı. Böylece Zuckerberg 2004 yılında okuldan kovulmuş oldu.Mark Zuckerberg kim, Mark Zuckerberg hayatı, Mark Zuckerberg başarıları

Ama Zuckerberg için bu tarz siteleri oluşturma aşkı hiçbir zaman bitmedi. Bu sebeple de 2006 yılında Facebook’u kurdu. Facebook’u kurma amacı Harvard Üniversite’sindeki öğrencilerin birbirini ekleyip mesajlaşmasıydı. Fakat sonunda bu sitenin tutması ve ülke dışındaki insanların dahi siteye üye olmasıyla birlikte Zuckerberg’in hedeflerinin çok üstünde bir durum ortaya çıktı. Facebook’un ünlenmesiyle kendisi de ünlenen Zuckerberg en sonunda büyük bir paranın da sahibi olmayı başardı.

Times dergisi tarafından 2010 yılının adamı seçildi. Birçok ödüle sahip oldu ve adından her zaman söz ettiren bir isim oldu. Facebook tabii ki büyümeye devam etti. Günümüzde neredeyse herkes Whatsapp ve Instagram kullanıyor. İşte bu sitelerin sahibi de Mark Zuckerberg ve bu siteler Facebook bünyesi altında yer alıyor. Yani onun için sosyal medya devi diyebiliriz. Zaman zaman Whatsapp ve Instagram’ın da Facebook ile birleşeceği söylense de Mark Zuckerberg bu iddiaları yalanlayıp bu platformların yoluna bağımsız olarak devam edeceğini ifade ediyor.

Zuckerberg belli bir kesim tarafından sevilen bir isimken belli bir kesim tarafından da sevilmeyen, güven duyulmayan bir isim olarak ön plana çıkıyor. Öyle ki Facebook, Whatsapp gibi platformların veri çaldığı iddiaları sürekli gündeme geliyor. Bu iddialar gündeme geldiği vakit Zuckerberg için de zor günler başlasa da bir şekilde bu durumlardan kurtulup yoluna devam eden bir isim ve modern sosyal platformların atası olarak görülüyor.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*