Kurye Nedir?

kuryenin görevleri nelerdir, kurye ne iş yapar, kuryelerin yapmaları gerekenler

Bir yerden bir yere zarf paket taşıyan, bu işi kuralına göre yapan, güvenlik önlemlerine harfiyen uyan, A2 sınıfı ehliyet sahibi olan, en az ilkokul mezunu olan, eli ayağı tutan, görme veya duyma konusunda ciddi sıkıntısı bulunmayan kişilere kurye denilmektedir. İnsanlara bu şekilde kaliteli ve güvenilir bir şekilde hizmet sunan, paketlerini bir yerden bir yere ulaştıran ve bu işi de son derece hızlı bir şekilde gerçekleştiren kişiler en doğru tanımıyla kurye olmaktadır. Ülkemizde her ne kadar bu konuda birçok yanlışlık yapılmaktadır. Bir yerden bir yere herhangi bir şey taşıyan, bu taşıma işini hiçbir tedbir veya önlem almadan yapan herkese kurye adı veriliyor, aslında bu işi bu şekilde yapan kişilere ve özellikle de A2 sınıfı ehliyeti olmadan motosiklet kullanan kişilere trafik canavarı denilmesi belki de en doğru tabir olmaktadır. Hem trafiğin altını üstüne getiren, hem kendi canını, hem de başkalarının canını tehlikeye atan bu tip taşımacılara kesinlikle kurye adı verilmemektedir ve yaptıkları işin de moto kuryeyle uzaktan yakından alakası olmamaktadır.kuryenin görevleri nelerdir, kurye ne iş yapar, kuryelerin yapmaları gerekenler

Kurye olabilmek için gerekli olan şartların sağlanmasından sonra; bu işi yapmak isteyen kişi ya da kişilerin karşısına 2 farklı kazanç sistemi çıkmaktadır. 1. sistemde kişilere düzenli olarak maaş verilmekte ve aynı zamanda sigortaları yatırılmaktadır. Bu şekilde çalışan ve işinde iyi olan bir kişi bu işten aylık 2.000 TL kazanç sağlayabilmektedir. Diğer bir çalışma sistemi ise; % 50’ye dayanan çalışma yöntemi olmaktadır. % 50’ye dayanan çalışma sisteminde de yine 2 farklı yöntem yer almaktadır. İlkinde motosikletin kişiye ait olma durumuna göre kişi % 50 kazanç sağlayabilir, yani teslim ettiği her işin kazancının yarısını cebine atar. Bunun yanı sıra motosiklet kişiye ait değil firmaya ait ise; % 35 40 arası kazanç sağlanabilmektedir. Yine işten sağlanan kazancın % 35’i ya da 40’ı kişinin cebine girmektedir.

Kurye olabilmek için A2 sınıfı ehliyet başta olmak üzere gerekli şartları sağlayan kişiler bu işi yapabilmektedirler. 2 farklı sistemden istedikleri bir tanesiyle çalışarak gelir elde edebilirler.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*