Kilo Verirken Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

kilo verirken dikkat edilmesi gerekenler, kilo verme süreci, kilo verme ve yapılan yanlışlar

Kış aylarında metabolik yavaşlamalarla mücadele ederek kilo vermek isteyenlerin sayısı artıyor. Dengeli ve düzenli beslenmezsek vücudumuz soğuk havalarda kilo almaya çok daha uygun hale gelir. Sağlıksız beslenmeyle birlikte  kilo verme süreci içerisinde yapılan hatalar da eklendiğinde kilo alımı kaçınılmazdır. Ne yazık ki kilo verme sürecinde yapılan bu hatalar kilo alımına yol açabilmektedir. Bu nedenle işitsel bilgileri kullanarak bilinçsizce hareket etmemek gerekir. Metabolizmayı olumsuz etkileyen bir durum ortaya çıktığında sorun kalıcı olabilir. Böbrek yetmezliği, kalp krizi, damar tıkanıklığı, bağırsak sendromları, sinir bozuklukları ve anksiyete, tiroid hormon bozuklukları gibi birçok hastalığa neden olabilir. Kilo vermeye karar verdiyseniz mutlaka bir diyetisyenden yardım almalısınız. Bilinçsiz bir diyetle kilo vermek sadece sağlığınızı bozmakla kalmayacak, aynı zamanda yetersiz ve dengesiz beslenmenizden dolayı durumu daha da zorlaştıracaktır.kilo verirken dikkat edilmesi gerekenler, kilo verme süreci, kilo verme ve yapılan yanlışlar

En yaygın beslenme hataları

  1. Uzun süredir sıvı detoksifikasyon… Sıvı detoksifikasyonun tüm vücudu temizlediğini biliyoruz. Ancak zamanın dikkate alınması gerekir. Çiğneme fonksiyonunu iptal eden sıvı beslenme yönteminde tüm vitamin ve mineralleri alabilmemiz için içecek şeklinde takviyeler almamız gerekiyor. Örneğin, meyvenin kendisini yemek yerine suyu içiyorlar. Ancak meyvenin kendisi yendiğinde içerdiği lif nedeniyle bağırsaklar normal şekilde çalışmaya devam eder. Kısa süreli kullanım sorun olmasa da uzun süreli sıvı beslenme sağlığımızı tehdit ediyor.
  2. Sınırsız hafif gıda tüketimi… Hafif veya şekersiz olarak etiketlenen gıdalar da bilinçli ve kontrollü tüketilmelidir. Bu tür ifadelere sahip yiyeceklerin kalori içermediğini düşünmek en sık yapılan hatalardan biridir. Bu gıdaları tüketmeden önce mutlaka ne içerdiklerini ve kaç kalori olduğunu öğrenin. Sınırlı veya azaltılmış değerler kafanızı karıştırmamalıdır. Düşük şekerli yiyeceklerin sağlıklı veya şekersiz olduğunu düşünmemelisiniz. Bu besinler kalori içerdiğinden kontrollü tüketilmelidir.
  3. Kontrolsüz bitki çayları içmek… Bazı çayların metabolizmanızı hızlandırdığı ve antioksidan içerdiği için kilo vermenize yardımcı olduğunu biliyoruz. Şişliği giderdiği için gün içinde birçok kez çay içmemelisiniz. Kontrolsüz bitki çayları; Kalp ritmini bozabilir, yüksek tansiyona neden olabilir ve hatta zayıf bağırsak yapısına yol açabilen sağlığı iyileştirebilir. Bu nedenle bitki çayları günde en fazla 2 defa içilmelidir.
  4. Tek bir diyet… Kilo vermek isteyenlerin en sık yaptığı hatalardan biridir. Belirli bir süre sadece protein ve sadece karbonhidrat gibi tek bir diyet yediğinizde, kaçınılmaz olarak sağlığınızı kötüleştirir. Aynı şekilde sadece sebze ya da sadece meyve yiyerek sağlıklı bir kilo veremeyeceğinizi bilmelisiniz. Sağlıklı beslenmede besin çeşitliliği büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle tek öğün tüketmemeniz gerektiğini bilmelisiniz.
  5. Yüksek beklentileri sürdürmek… Kilo vermek sabır ve disiplin gerektirir. 1 haftada 5 kilo vermeyi hedefliyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Kilo verme sürecinde adım adım ilerlemeli, kafanıza küçük hedefler koymalısınız. Kısa sürede fazla kilolardan dolayı kilo veren şok diyetlere aldanmamalısınız. Bu tür diyetlerle fazla su vücuttan atılır. Kilo verdiğinizi düşünmeye devam ederseniz, kaybettiğinizden fazlasını alacağınızı bilmelisiniz. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız ideal seçenek haftada 0,5-1 kg vermektir. Üstelik sağlıklı bir şekilde verdiğiniz kilolar kolay kolay geri gelmeyecek. Diyet yaparken veya spor yaparak kilo vermeye çalışırken kendinize gerçekçi hedefler koymalısınız.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*