Kenenin Zararları Nelerdir?

kenenin zararları, kene nasıl zarar verir, kene ilaçlaması yapma

İnsan derisine çok kolay bir şekilde yapışarak kan emmeye başladığı andan itibaren ölümcül hastalıklara neden olan virüs ve bakteri gibi mikropları bulaştıran kene türleri, başta Kırım Kongo Kanamalı Ateşi olmak üzere pek çok ciddi sorunun kaynağıdır. Keneden bulaşan hastalıklar arasında birçok ölümcül rahatsızlık bulunduğu için kene sokması ihtimaline karşı son yıllarda devlet desteğiyle dahi büyük korunma kampanyaları yürütülmektedir. Bu ölümcül sonuçlara sebebiyet verebilen böceklerden korunmak için kene ilaçlama firmaları ile iletişime geçenlerin sayısı da son yıllarda büyük artış göstermiştir. İnsanlar kene ilaçlama firmaları ile irtibata geçerek biran önce ilaçlamanın yapılmasını sağlamaya çalışırken, ne yazık ki kene ilaçlama servisleri gibi görünen korsan kişilerin yanlış uygulamalarına da maruz kalmaktadır.kenenin zararları, kene nasıl zarar verir, kene ilaçlaması yapma

Kene ilaçlama firmaları ile görüşmeye başlandığında ruhsat ve sertifikaların bakılması, firmanın deneyiminin sorgulanması gerekir. Zira kene zararları ile yapılacak olan ilaçlamanın yanlışı kaldırmayacak kadar önemli bir hale gelmesine sebep olmaktadır. Amatör kişilerin kendini kene ilaçlama firmaları arasında göstererek yasadışı olarak yürüttüğü ilaçlama işlemleri aslında yarardan çok zarara neden olur. Her böcek türü üzerinde etki eden kimyasal karışım da birbirinden farklı olduğundan, öncelikle türün doğru belirlenmesi için böcekler ve haşereler üzerinde uzmanlık gerekmektedir. Ayrıca hangi türe hangi ilacın kullanılacağını kesin olarak bilmek için dahi uzun yılların deneyimi, yükseköğretim derecesinde eğitim ve profesyonellik lazımdır.

Bu böceklerin sebep olduğu sorunlardan kesin bir şekilde kurtulmak için bakanlık ruhsatıyla hizmet veren kene ilaçlama firmaları tercih edilmelidir. Ayrıca yapılacak uygulama alanına kapalı alanlar kadar bu alanların çevresindeki yakın açık alanların da dahil edilmesine özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Pusuya yatarak kan emecek bir canlının yakından geçmesini bekleyen bu tehlikeli böcekler, insanların derisine kolayca yapışabilmekte ve dakika içinde kan emmeye başlayarak ölümcül mikroplarının kana karışmasını sağlayabilmektedir. İnsanların kullandığı eşyalar ya da doğrudan kıyafetlerin üzerinde dahi barınabildikleri için uzak mesafelerden dahi insanların bulunduğu yaşam alanlarına taşınabilirler. Dünya üzerinde hala her yıl binlerce insanın bu böcekler sebebiyle hastaneye kaldırıldığı unutulmamalı ve ilaçlama konusunda işin uzmanına güvenildiğinden emin olmalıdır.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*