Kendi Ruh Sağlığınız İçin Neler Yapmalısınız?

ruh sağlığını koruma, ruh sağlığı nasıl korunur, ruh sağlığını koruma yöntemleri

Eğer ruhunuz için olumlu  şeyler yapmazsanız beden sağlığınızda bundan etkileneceği için sağlıklı bir hayat yaşamanız zorlaşacaktır. Çünkü ruh ve beden sağlığı birbirine bağımlı iki faktördür.

Ruh sağlığınız için güzel bir şeyler yapmak istiyorsanız önce ne yapmak istediklerinizin bir listesini yapın ve bu listeyi görebileceğiniz bir yere koyun.

Özür dilemek ve affetmeyi bilmek sizin sırtınızda yük olan bir çok şeyi kaybolmasına yardımcı olur. İnsanları affedin ve kırdığınız insanlardan özür dilemeyi unutmayın. Böylece kendinizi kuş gibi hafif hissedeceksiniz.ruh sağlığını koruma, ruh sağlığı nasıl korunur, ruh sağlığını koruma yöntemleri

Sağlıklı ve düzenli beslenmeye özen gösterin. Eğer fazla kilolarınız varsa onlardan kurtulmaya çalışın.Kendi sağlığınız için bir check-up yatırın.  Sağlık sorunlarınızı göz ardı etmeyin.

Yürüyüş yapmak hem ruh hem de beden sağlığınıza iyi gelir. Kış mevsiminde yürümek daha fazla kalori harcamanıza neden olur.

Eviniz eşyalarının yerlerini değiştirmek yada renklendirmekte ruh sağlığınıza iyi gelecektir.

Maddi olarak kendinizi zorlamadan kıyafetlerinizi yenileyebilir yada giyim tarzınızda ufak değişiklikler yapabilirsiniz.

Bazen evdeki televizyondan hatta cep telefonunuzdan uzak durmayı deneyin. Kitap okuyun, resim yapın veya müzik dinleyin.

Kendinizde eksik olarak gördüğünüz alanları geliştirmek için kurslara katılmakta size iyi gelecektir.

Hiç denemediğiniz spor faaliyetlerine veya değişik aktivitelere katılmak hayatınıza renk katacaktır.

Abur cubur beslenmeyi seviyorsanız onların yerine sağlıklı atıştırmalıkları koymaya çalışın. Böylece fazla kilo almaktan da kurtulursunuz.

Asitli içeceklerin yerine su, ayran ve taze meyve sularına ağırlık verin.

Uyku düzenize dikkat edin. Uykusuzluk ruh sağlığınız olumsuz olarak etkileyen faktörlerin başında yer alır.

Hep hayatınızda eksik olan şeyleri görmek yerine sahip olduğunuz şeylerin öneminin farkına varın. Bu sizin daha mutlu olmanıza yardımcı olacaktır. Sahip olduğunuz şeyler için şükretmesini bilin ve hayatınızda gülümsemeye daha çok yer açın.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*