Kaş kaldırma nasıl yapılır?

kaş kaldırma, kaş kaldırma yapımı, kaş nasıl kaldırılır

Kaşlar cinsiyetler arasında farklılıklar göstermektedir. Bayanlarda kaş daha kavisli ve gözün üst kısmını oluşturan kemik yapının daha yerleşirken, erkeklerde kaş daha az kavisli ve bu kemik yapıyla hemen hemen aynı seviyededir. Kaşın en iç kısmı burun kanadının en dışından çizilen dikey hat ile aynı seviyede iken kaşın dış kısmı burun dış kenarından gözün en dış kısmına çizilen hatta sonlanır.kaş kaldırma, kaş kaldırma yapımı, kaş nasıl kaldırılır

Özellikte göz kapağında torbalanma ve yaşlanmaya bağlı değişikliklerin düzeltilmesinden önce kaş da düşüklük olup olmadığının belirlenmesi gereklidir. Normalde üst göz kapağı göz bebeğini 1-2 mm kadar örter. Eğer bundan daha fazla örtüyor ise göz kapaklarında da bir düşüklükten bahsedilir.

Normal göz kapağı parmak arasına alınıp çekildiğinde hızla eski durumuna gelmelidir. Eğer kapak derisi yavaş yavaş eski haline geliyorsa yada eski durumuna dönmüyorsa belirgin olarak kapak derisinde gevşeme olduğu görülür.

Kaş kaldırma işlemi endoskopik yöntem yada klasik yöntemle yapılabilmektedir. Endoskop, fiberoptik bir kablo ucunda mini video olan ve bu görüntülerin TV monitöründe değerlendirildiği bir alettir. Endoskop ile kaş kaldırma yada alın germe yapılmaktadır. Klasik yöntemde olandan daha az kesi alın germe 1yapılmaktadır.

Klasik yöntemde saçlı deri içerisinde kalacak şekilde kesiler yapılmaktadır.Alın germe uygulamasından sonra migren ağrısı olanların % 80’inde migren ağrılarının azaldığı tespit edilmiştir.

Ameliyat sonrası genellikle ağrısızdır, fakat rahatsızlık hissi duyulur.

Yan etkiler

  • Rahatsızlık hissiAğrı şeklinde olmayan bir rahatsızlık hissi ameliyat bölgesinde hissedilir ancak kısa sürede normale döner.
  • Morarma

Ameliyat travmasına bağlı olarak deri içerisinde çok az miktarda kan olması morarma şeklinde kendini gösterir. Özellikle göz çevresinde yerleşir. 2 hafta içerisinde morluklar kaybolur. Bu sürede morluklar makyaj ile gizlenebilir.

  • Duyu azalması:Alın ve göz çevresinde duyu azalması görülebilir. Genellikle birkaç hafta içerisinde düzelir nadiren birkaç ay devam edebilir.
  • Sinir hasarı:Sinirlerin gerilmesine bağlı olarak göz kapakları ve kaş bölgesinde kuvvet azlığı şekline bir zayıflama görülebilir. Bu birkaç hafta içerisinde düzelir. Ancak % 3 oranında bu kalıcı olabilir veya daha uzun sürebilir.
  • Saç çizgisinin yer değiştirmesi:Alnın geriye çekilmesine bağlı olarak saçlı deri hattı bir miktar geriye doğru çekilecektir.
  • Saçlarda seyrelme

Ameliyat kesi yerlerine bitişik bölgelerde saçlarda seyrelme olabilir. Bu önemli boyutta olduğunda değişik yöntemlerle düzeltilebilir.

  • Enfeksiyon Antibiyotiklerin kullanımı ile enfeksiyon görülme ihtimali oldukça nadirdir.
  • Kan toplanması (hematoma) Geçici olan bir durumdur. Bir kaç gün içerisinde düzelir.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*