İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ YETKİLERİ NELERDİR?

iş güvenli uzmanları, iş güvenliği uzmanlarının yetkileri, iş güvenli hangi yetkilere sahip

İş sağlığı ve güvenliği kanuna göre her işletmenin iş güvenliği olması zorunluluğu getirilmiş. Farklı sınıflar halinde belirlenen iş güvenliği uzmanlığı az tehlikeli ve tehlikeli iş gruplarına farklı grup ehliyetlerine sahip olabilmektedir. Bir iş yerinde iş güvenliğini uzmanının ise yapması gereken pek çok şey bulunmaktadır. İş güvenliği uzmanlarının yetkileri arasında elbette ilk önemli olan şey yapılan işin güvenliği sağlamaktır. Farklı iş kolları olası riskler taşıdığı için iş kazalarına ya da meslek hastalıklarına neden olabilmektedir. Bu nedenle iş güvenliği uzmanlarının buna göre önlem alması ve iş sahibinin konu hakkında bilgilendirmesi gerekmektedir.iş güvenli uzmanları, iş güvenliği uzmanlarının yetkileri, iş güvenli hangi yetkilere sahip

Yapılan işin kapsamına göre iş güvenliği uzmanlarının yetkileri de değişmektedir. İş ortamın analizini yaparak olası riskleri hesaplaması gereken bu uzmanlar o alanda yapılan çalışmaya göre bir önlem ve tedbir almak ve işverenin de önlem almasını sağlamak zorundadır. İş öncesinden alınan bu tedbirler iş kazaları başta olmak üzere birçok olumsuz sonucun oluşmasının engelleyebilmektedir. Bu nedenle de iş öncesindeki analiz ve hesaplarla riskler azaltılmak zorundadır. Konusunda deneyimli ve tecrübeli iş güvenliği uzmanları iş kolundaki riskleri daha iyi bileceği ve kontrol edebileceği için de iş sahipleri daha çok tercih ettiği kişiler arasında girmektedir.  İş güvenliği uzmanlarının yapması gereken bunun dışında görevler de bulunmaktadır.

Yapılan iş koluna göre bir iş yerinde ağır ya da hafif riskler bulunabilmektedir. Alınacak önlemler hem iş kazalarının oluşmasını engeller hem de iş yerindeki verimin artmasına yardımcı olur. Bu nedenle de iş öncesinde tedbir almak gerekmektedir. Bunun yanı sıra önceden alınan önlemler daha ekonomik ve kolay olduğu için de yapılması gerekmektedir. Eğer iş yerinde önlemez bir risk bulunuyorsa ya da yapılan iş hayati tehlike arz ediyorsa yine iş güvenliği uzmanlarının yetkileri gereği işverenin durumdan haberdar edilmesi ve iş sahiplerinin işi durdurması sağlanmak zorundadır. Bunun yanı sıra çalışma alanındaki kişilerin bilgilendirilmesi ve yapılan seminer, eğitim gibi çalışmalara da katılması gerekmektedir. İş güvenliği uzmanları her iş kolunda kullanılması gereken uzmanlardır.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*