İmplant Nedir, Ne İşe Yarar?

implant nedir, implant neden yapılır, implantın faydaları nelerdir

Vücudumuzdaki gizli kahramanlarımız dişlerdir. Yaşamak için ihtiyacımız olan besinler, yiyecekleri dişlerimiz ile öğütüp yutarız. Aldığımız besinlerin öğütülerek midemize gitmesi çok önemlidir çünkü çiğnenmeden yutulan besinler yeteri kadar mide de işlem görmeyip tekrardan dışarı atılır. Dişler ayrıca konuşmamızı da etkiler. Bu ve daha birçok sebepten dolayı ağız sağlığı oldukça önemlidir. Fakat öyle zamanlar olur ki dişlerimizi ihmal ederiz ve ağız sağlığımız kötüleşmeye başlar. Hatta bazen o kadar kötüleşir ki, diş köklerinin zarar görmesine kadar gider. En kötüsü de budur. Diş kökünü kaybetmek. İşte böyle durumlarda implantlardan yararlanılır. Bu yazımızda implantın ne olduğu, nasıl yapıldığı ve implant fiyatları gibi konulardan bahsedeceğiz.implant nedir, implant neden yapılır, implantın faydaları nelerdir

Nedir, Nasıl Yapılır ?

Takma yani protez dişleri taşıyan diş köklerine implant denir.. İmplantlar temelde titanyumdan üretilen ufak vidalardır. Hastanın diş kökünün yerine ufak bir cerrahi işlem ile yerleştirilirler. 2 – 3 aylık bir süre sonrasında ise implant, diş kökünün yerine alır ve çeneye tamamı ile oturur. Bu işlemden sonra ise protez diş, implantın üzerine yerleştirilir. İmplantın yapılabilmesi için ilk önce implantı destekleyecek bir çene kemik yapısının ve sağlıklı diş etlerinin olması gerekir. Eğer bu mevcut değil ise, ek bir kaç cerrahi kemik operasyonu ile implantın gerçekleştirilebilme başarısı çok yüksek oranda arttırılabilir. Ve tabi ki yapılan kliniğin, aletlerin steril olması ve temizlik kurallarının uygulanıyor olması, hastanın çok daha kötü durumlar ile karşılaşmaması için en önemli unsurlardandır.

İmplant Fiyatları

İmplanta fiyatlandırma işi, bilgisayar bakımına benzetilebilir. Evet belirli başlı yapılacak olan uygulamaların standart fiyatları olabilir fakat bu işlem gerçekleştirilirken ortaya çıkan ek sorunlar, yapılan başka işlemler, eğer var ise ek ücretler gibi ek fiyatlandırmalar, fiyatı doğal olarak yükseltecektir. İşte bu yüzden implant fiyatlarına baktığınız zaman kesin bir şey söylemek pek mümkün değildir. Ama Türkiye Dişhekimleri Birliği her yıl düzenli olarak önerilen implant fiyatlarını yayınlar. Bu fiyatlar diğer ek ücretler, yapılan ek işlemler fiyata katılmamış ve tek bir diş için hesaplanan fiyatlardır. İşte bu yüzden kesin bir fiyatlandırma için diş hekimi ile görüşülmesi en sağlıklı olanıdır.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*