İmplant fiyatları neden birbirinden farklıdır?

implant fiyatları ne kadar, implant fiyatları neye göre değişir, implant fiyatları neden farklıdır

İmplant, diş sağlığı alanında son zamanların en faydalı buluşlarından biri olup, sayısız insanın daha rahat ve daha verimli protezler kullanabilmesini sağlamıştır. Gün geçtikçe daha yaygın hale gelen bu uygulamada, implant fiyatları da giderek düşmektedir. Hemen her gün yeni bir teknik keşfedilmekte ve uygulama daha da kolay hale gelmektedir. Günümüzde hemen her hastane, ister özel ister devlet kaynaklı olsun, implant uygulamasını yapabilir hale gelmiştir. Bu durum, elbette implant fiyatlarını da olumlu yönde etkilemektedir. Eskiden sadece çok zengin belirli bir zümreye mahsus bu uygulama, giderek halk kitleleri arasında da yaygınlaşmaktadır.implant fiyatları ne kadar, implant fiyatları neye göre değişir, implant fiyatları neden farklıdır

İmplant fiyatlarının birbirinden farkı sorusunun cevabı için implant’ın ne olduğunu anlamak gerekir. İmplant, çene kemiğinin içine yerleştirilen, yani vücudunuzun bir parçası haline gelen, genellikle vida şeklideki titanyum bir alaşımdır. “Takma diş” olarak bilinen protez kaplamalar, implant’ın üzerine yapıştırılırlar. Yani implant’ın kendisi takma diş değildir, kaba tabirle takma diş köküdür. Vücutta herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmamak ve uzuj süre boyunca kullanılır halde kalmak için, hassas ve özel yöntemlerle üretilirler. İmplant üreten pek çok firma bulunmaktadır. Ve elbette, her firmanın ürettiği implant’ın kalitesi diğerinden farklıdır. Uzun yıllar boyunca implant üretmiş, ar-ge departmanında incelemeler yaptırmış bir firmanın ürettiği implant ile, henüz yeni kurulmuş ve ayrıca araştırma yapmayan bir firmanın ürettiği implant, ebette hem kalite hem de fiyat bakımından farklı olacaktır. İmplant fiyatlarını etkileyen en önemli unsur, işte bu kalitedir. İmplant ne kadar kaliteli olursa, fiyatı da bir o kadar artar.

Ancak burada genelde kullanılan “ikisi de araba ama biri Mercedes diğeri Tofaş” benzetmesi uygun düşmez. Bütün implant’lar vücut içinde kullanılacakları için belirli bazı standartları zaten tutturmak zorundadır. Ancak köklü ve bilinen firmaların implant’ları, bu standartların üzerine de çıkarlar. Diğer firmaların implant’ları ise sadece standartlara (yani en alt şartlara) uygundur.  Elbette, diş hekiminin bilgisi ve birikimi, uygulama yapılacak alanın sayısı ve harici laboratuvar ve teknisyen giderleri de implant fiyatlarını farklılaştıran unsurlardandır.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*