Hemoglobin (HGB) nedir?

hemoglobin ne demek, hemoglobin nedir, hemoglobin görevleri

Çeşitli sağlık sorunlarınız varsa, tıbbi bir tesise gittiğinizde, durumu belirlemek için sizden bir dizi standart test yaptırmanız istenecektir. Bunlardan biri kan testleri. Hemogram olarak da bilinen tam kan sayımı yapılırken kontrol edilecek parametreler belirlenir.

Bunlar; Kan sıvısındaki kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin sayısı, trombosit sayısı ve bazı biyokimyasal hesaplamalar. Bu parametreler RDW, HCT, MCHC, HGB gibi kısaltmalarla belirtilmiştir. HBG, hemoglobin anlamına gelir.hemoglobin ne demek, hemoglobin nedir, hemoglobin görevleri

Hemoglobin, kemik iliği tarafından üretilen ve kırmızı kan hücrelerinde depolanan demir açısından zengin bir proteindir. Akciğerlere giren havadan oksijen, kandaki hemoglobine katılarak vücut dokularına taşınır

Dokularda üretilen karbondioksit, akciğerlere ulaşarak kendisini hemoglobine bağlar, bu da oksijeni serbest bırakır ve daha sonra vücuttan atılır. Vücuttaki yaşam döngüsü, hemoglobin proteininin malzemesi ve teknik desteği ile gerçekleştirilir.

Her hemoglobin proteini, vücutta kırmızı kan hücrelerine sahip 4 oksijen molekülü taşıyabilir. Protein hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinin bir disk oluşturmasına ve daha kolay hareket etmesine ve vücutta korumasına izin verir.

Vücuttaki demir miktarını belirleyen parametre hemoglobin olduğundan, anemi veya demir eksikliği ile ilgili sorunlarınız varsa bakmanız gereken ilk parametredir. Hemoglobin seviyesi normalin altında olduğunda ilk akla gelen anemidir.

Şiddetli halsizlik, baş dönmesi, nefes darlığı veya düzensiz kalp atışı gibi şikayetleriniz varsa hemoglobin seviyeniz düşük olabilir. HGB seviyeniz normalden yüksekse, kan hastalığı, sigara, ishal gibi nedenlerden kaynaklanıyor olabilir.

HGB seviyelerindeki değişiklikler genel sağlık için çok önemli sinyaller verdiği için günümüzde birçok hastalığın teşhisinde araştırılan ilk parametrelerden biridir.

HGB değerinde keskin bir düşüş vücudun oksijen kapasitesini sınırladığından, HGB parametresi ameliyattan önce ve sonra dikkatlice araştırılmalıdır. Hastanın kana ihtiyacı olup olmayacağına bu parametreye bakılarak karar verilebilir.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*