Helal Gıda Markalarına Ulaşmak

helal gıda markaları, helal gıda markalarına ulaşma

Özellikle Diyanet ve gıda ensitütisini üzerinde durduğu helal gıda tüketimi halkı bilinçlendirmek adına yapılan duyurular sayesinde yabancı olmadığımız bu konu ile ülkemizde çok büyük adımlar atılmış bulunmaktadır. Yanlış ve dine uygun olmayan şekillerde hayvan kesimlerinin yapılması, GDO’lu ürün kullanımı ile hayvanların erken büyümesinin sağlanması, katkı maddelerinin başında gelen ve insan sağlığını hem olumsuz etkileyen domuz yağı kullanımı ülke yetkililerini büyük araştırmalara itmiştir.helal gıda markaları, helal gıda markalarına ulaşma

Müslüman ülkelerde domuz yağının haram olması ile diyanet işlerinin de üzerinde durduğu bu durum herkes tarafından büyük araştırma yapmalarına sebebiyet vermiştir. Yapılan araştırmalar sonucu yıllardır kullandığımız birçok üründe katkı maddesi GDO’lu ürün kullanımı ve domuz yağı katkısı bulunması sonucu tüm marka ve ürünler denetim altına alınmış ve bu tarz ürünlerin bulunduğu markalat teşhir edilmiştir. Helal gıda markalarına ulaşmak için yapılan araştırmalarla birçok ürünün satışında zara olmadığı ortaya çıkmış ve bu ürünleri halkın kullanması için özellikle bilinçlendirilmiştir.

Helal gıda markalarına ulaşmak İSO belgeli olması ve ambleminin olması gerekir. Bunu dışında işletmelerinde gözetim altında olduğu bu konu yetkililer tarafından bir yıl süre ile kullanabilecekleri kullanım belgesinin olduğu işletmelerde mevcuttur. Bu işletmeler bu belgeyi bir yıl süre ile kullanabilecekleri gibi herhangi bir sorun ve şikeyette süre dolmadan tekrar inceleme yapılacak olması gerekli ortam sağlanamamışsa işletmeye hem maddi hem manevi cezaların kesileceği ve verilen belgenin iptal edileceği bilinmektedir.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*