Helal Gıda Denetiminin Önemi Nedir?

helal gıda denetimi önemi, helal gıda denetimi neden önemli

Tüketiciler aldıkları ürünlerde pek çok şeye dikkat ederler. Lezzetli olmasının yanı sıra sağlıklı ve hijyen kurallarına uygun olup olmadığı da çok önemlidir. Müslümanlar tüm bu özelliklerin yanı sıra ürünlerin helal olup olmadığına da çok dikkat ederler. İslami koşullara göre uygunluk taşıyıp taşımadıklarına bakarlar. Son yıllarda bilinçlenen bu tüketici kitlesi ile helal gıda denetiminin önemi iyice artmıştır.helal gıda denetimi önemi, helal gıda denetimi neden önemli

Günümüz koşullarında gıdaların uzun süre raf ömrü olabilmesi için içine konulan katkı ve koruyucu maddeler, pek çok tıbbi ürünler gibi sorunlar helallik kavramını riske sokabilir. Ayrıca hayvan kesim koşullarının da İslami şartlara göre olup olmadığı da çok önemli bir husustur. Sadece üretilen ürünler değil aynı zamanda ithal edilen ürünlerde de bu kavram atlanılmaz. Bu ürünler için de gerekli önlemler alınmalı ve belgelerine bakılmalıdır. İnsanlar için önem arz eden bu konu denetimlere de sıklık getirmiş olup zorunlu bir hal aldırmıştır. Çünkü helallik kavramı Müslümanların doğrudan etkilendiği ve buna göre seçim yaptığı bir kavramdır. Hırs, çok para kazanma arzusu ya da ticari ahlaka sahip olmamak gibi nedenlerden dolayı insanlar için önem taşıyan bu durumu hiçe sayan işletmeler mevcuttur. Bu açıdan bakıldığı zaman da helal gıda denetiminin önemi bir kez daha karşımıza çıkmaktadır. Çünkü sağlıklı olduğunu düşündüğümüz bir ürün maalesef helal şartlarda olmayabilir. Çok güvendiğimiz bir ürün İslami koşulların sunduğu şartları taşımıyor olabilir. Bu sebeple işletmeler gerekli denetimleri yaptırmalıdırlar. Düşük maliyetlerle yaptıracakları bu denetim sayesinde sertifika sahibi olarak helal uygunluklarını belgelendirmiş olacaklardır.

Ayrıca tüketiciler açısından da tercih edilme oranları artacaktır. Sağladığı güven sayesinde artan müşterileri olacaktır. Bu sayede denetim için harcadığı masraftan çok daha fazla kazanacaktır. İş ahlakı taşıyan, düzgün ticaret yaparak iyi paralar ve müşteriler kazanmak isteyen her şirket bu denetlemenin öneminin bilincindedir. Müslüman tüketiciler için büyük önem taşıyan helal gıda konusunda yapılan denetimler de doğru orantılı olarak önem taşır. Herkesin karlı çıktığı ve iç rahatlığı taşıdığı durum ancak yapılan helal gıda denetlemesi ile mümkündür. Günümüz koşullarında gelişen teknoloji sayesinde bu denetim çok kolay bir hal almıştır. Bu sebeple bilinçli tüketiciler bilinçli üreticiler ve satıcılarla buluşmaktadır.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*