Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

hamilelikteki mide bulantısı, hamile bulantısına ne iyi gelir, hamilelerde mide bulantısı

Mide bulantısı tüm hamile bayanların yaklaşık %75’ini etkileyen bir durumlardandır. Nedeni yükselen hormon düzeyleridir ve genellikle gebeliğin 6. haftasından itibaren başlayıp ve 14. haftaya kadar devam etmektedir. Hamilelikte mide bulantısı sabahları daha yoğun olabilir ve gün ilerledikçe hafiflemektedir. Güçlü kokusu olmayan kraker gibi kompleks karbonhidrat ve yağ içermeyen atıştırmalıklar, zencefil çayı ve ya lif ve vitamin içeren meyvelerden elde edilen taze sıkılmış sular gibi bazı gıdalar hamilelikte yaşanan mide bulantısına iyi gelir.hamilelikteki mide bulantısı, hamile bulantısına ne iyi gelir, hamilelerde mide bulantısı

Hamilelikte Mide Bulantısı Nedenleri

İnsan Koryonik Gonadotropin (hCG): Hamilelik esnasında hızla yükselen hCG hormonunun mide bulantısına nasıl yol açtığı konusunda kesin bir bilgi olmasa dahi, bu hormonun yükseldiği dönemlerde artan bulantılar hCG hormonunu başlıca şüpheli durumuna getirmektedir. Hormonun en yüksek olduğu dönemlerde mide bulantısına ek olarak kusma da görülür.

Östrojen: Hamileliğin ilk aylarında artan östrojen hormonu bir diğer şüphelilerdendir. Östrojenin artmasıyla birlikte koku alma duyusu iyice hassaslaşarak belirli gıdalara karşı mide bulantısı yaşayabilir.

Hamilelikte Mide Bulantısına Çözüm!

Mideniz bulandığında sindirimi ve kokusu ile sizi zorlamayacak tuzlu krakerler atıştırmalısınız. Bu tip atıştırmalıkların tadı da hafif olduğu için sizi zorlamaz. Zencefilin mide bulantısına iyi geldiği bilinir. Taze zencefilden bir kaç dilim kesip bir fincan sıcak suya atarak 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra çay gibi içip rahatlayabilirsiniz. Hatta bazen zencefili koklamak bile mide bulantısını geçirir. Yine aynı şekilde limon koklayabilir ve ya çayınıza bir iki damla limon suyu eklenebilir. Vücudun susuz kalması mide bulantısını arttır. Bu yüzden kafeinsiz, şekersiz taze sıkılmış meyve suları gerek vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağlayacak gerekse de su eksikliğini giderecek iyi bir kaynak olarak kullanılabilirsiniz.

Hamilelikte Mide Bulantısına Karşı Önlemler

  • Az yağlı gıdalar tüketin
  • Sindirimi zor yemekler yemeyin
  • Öğünlerinizi bölerek azar azar yemelisiniz
  • Doktorunuza danışarak multivitamin ile folik asit takviyesi kullanabilir
  • Bazı durumlarda demir takviyesi sindirim sistemini zorlayabilir
  • Kızarmış gıdalardan kaçınmalısınız
  • Sıcaklık, kötü oda kokusu ve ya parfümler bulantıyı arttırabilir
  • Acıktığınızda bir şeyler atıştırın boş mide daha çok bulanır
  • Kusma ve bulantı sürekliyse mutlaka doktorunuza danışın

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*