Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsın?

hamilelik nasıl anlaşılır, hamile kalındığını anlama, hamilelik durumu nasıl anlaşılır

Her kadının içinde annelik dürtüleri ve genel olarak herkes çocuk sahibi olmayı ister. Hamile olduğunu ise testlere başvurmadan anlamak da mümkün görünüyor. Öncelikle hamilelik implantasyon adı verilen kanama ile başlar. Bu kanama genelde adet kanamalarıyla karıştırılsa da, adet kanamalarından farklı olarak 1-2 gün ve leke halinde sürer. İmplantasyon embriyonun oluştuğunun habercisidir.hamilelik nasıl anlaşılır, hamile kalındığını anlama, hamilelik durumu nasıl anlaşılır

İmplantasyon ile başlayan süreç, anne adayının baş dönmeleri, mide bulantıları, kokulara karşı hassasiyet, göğüslerde büyüme ve ağrı oluşumu, karında oluşan şişlik, iştahsızlık ve kalpte ritim bozuklukları ile devam eder. En erken hamilelik belirtisi adet döneminde gecikmedir. Adet kanaması gelmesi gereken tarihte gelmediğinde gebelik başlamış olabilir. Ancak her adet gecikmesi hamilelik olduğu anlamına gelmez. Kullanılan ilaçlar, hormonal hastalıklar, iklim değişiklikleri ve stres de âdetin gecikmesine sebep olabilir.  Gebelik başlangıcında göğüslerde de hassasiyet oluşur. Göğüslerde şişlik, karıncalanma, büyüme ve hassasiyet görülebilir. Fakat göğüslerdeki hassasiyet adet dönemine yakın günlerde de adet belirtisi olabileceği için gebelik olduğu anlamına gelmez. Gebelerde halsizlik çok sık görülen belirtidir. Sabah yataktan çıkmak istememe, akşam erken uyuma, gün içinde aşırı yorulma gibi belirtiler erken hamilelik belirtilerindendir. İklime bağlı değişimler ve bunalımda da bu belirtiler görülebilir.  Hamilelikte rahimde görülen büyüme sonucu idrar torbasına yapılan baskı artar. Bu sebeple sık olarak idrara çıkılır. Ayaklarınızı üşütmek, sistit olmak ya da çok fazla sıvı tüketimi de idrara sık çıkarabilirsiniz.

Gebelik zamanlarında yaşanan koku alma hassasiyeti de belirtiler arasında bulunur. Bu belirtiyi genelde her anne adayı yaşar. Gebelik döneminde hormonlarda yaşanan değişiklikler sebebiyle burun koku alma duyusunu en üst düzeyde yaşar. Özellikle parfüm kokusu ve sigara kokusu hamile kadınların bulantısını arttırabilir. Pek çok anne adayının gebelikte yaşadığı belirtilerden biride bulantılar ve kusmalar olur. Farkına bile varmadığınız kokular hamilelikle birlikte midenizi bulandırabilir ya da kusmaya neden olur. Bunun yanında vücuttaki hormonal değişiklikler de mide bulantılarına sebep olabiliyor.  Gebeliğin vücutta yaptığı değişimlerden biri ise kan damarlarının genişletiyor olmasıdır. Bu da tansiyonun düşmesine sebep olacağından baş dönmeleri yaşanabilir.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*