Halil Cibran Kimdir? Hayatı ve Önemli Eserleri

halil cibran, halil cibran hayatı, halil cibran eserleri

Halil Cibran 6 Ocak 1883 tarihinde Lübnan’da dünyaya gelmiştir. Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı da olan Halil Cibran ressam, şair ve filozoftur. 1895 senesinde annesi ve kardeşleri ile birlikte Boston eyaletine gidip yerleşmiştir. Burada göçmen çocuklara özel bir sınıfta okula başlamış ve bu dönemde karakalem çizimlere yönelmiştir. 1904 senesinde ise el-Muhacir isimli gazetede deneme türüne ait ilk edebi eserini yayımlamış ve bu eserde kafesteki kuşu tasvir etmiştir.halil cibran, halil cibran hayatı, halil cibran eserleri

1908 senesinde Boston’dan Paris’e taşınan Halil Cibran buranın kültüründen oldukça etkilenmiştir. Halil Cibran tanıştığı genç şair Josephine Preston’dan duygusal olarak etkilenmiştir. Preston’ın Cibran’a “genç ermişim benim” şeklindeki hitabı Cibran’a esin kaynağı olmuş ve ona dünya çapında ün kazandıran “Ermiş” kitabının yazılması üzerinde etkili olmuştur. Yaşamının son 20 senesini ABD’de geçiren Halil Cibran 48 yaşındayken siroz ve tüberküloz hastalıklarına yakalanmış ve 49 yaşında ölmüştür. Halil Cibran’ın cenazesi doğduğu topraklara, Lübnan’a gönderilmiş ve burada bir kilisenin bahçesine gömülmüştür. Peki Halil Cibran’ın önemli eserleri nelerdir?

  1. Ermiş

Seçilmiş bir insan olan El Mustafa gitmiş olduğu bir diyarda oranın insanlarına nasihatler vermekte, onları bilgilendirmekte ve onlara dersler vermektedir. Derslerin amacı iyi bir insan olabilmeyi öğretmektir. El Mustafa’ya ilk inanlardan biri olan El Mitra, El Mustafa’nın diyardan gidecek olmasına üzülmesi kitapta detaylı bir şekilde incelenmiştir. Şiirsel bir üslupla anlatılmasına rağmen düz yazı şeklinde yazılmıştır. Kitapta aşk, evlilik, çocuk, zaman ve özgürlük gibi kavramlar ele alınmıştır.

  1. Ermiş’in Bahçesi

Ermiş’in devamı niteliğinde olan bu eser soru ve cevaplarla yine öğütler vermektedir. Bu kitapta Ermiş’e oranla olay örgüleri mevcuttur. Kitapta El Mustafa, doğmuş odluğu adaya, anne babasının ebedi yolculuklarına çıkmış olduğu bahçeye dönmüştür. Ermiş’te olduğu gibi yaşamın sırlarından bahsedilmektedir.

  1. Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm

Halil Cibran’ın 1914 senesinde yayımlanan bu eseri hem öyküler hem de şiirler içermektedir. Kitap; çocuk, yaşam, zenginlik, yalnızlık, hayaller, dün ve bugün gibi kavramları detaylıca açmıştır. Yine öğüt verici cümleler içeren bir eserdir.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*