Grip Salgınları ve Önlemleri

Kış mevsiminin özellikle başlarında havaların soğuması ile birlikte grip hızla yayılmakta ve soğuk algınlığı neredeyse her evde bir ya da birkaç kişi de gözlemlenmektedir. Grip salgınından korunmanın en güzel yolu grip aşısı olmaktır. Grip aşısının yanı sıra dengeli ve düzenli beslenen insanların gribe yakalanma oranları diğer insanlara göre daha düşüktür. Dengeli ve sağlıklı beslenme grip hastalığından kurtulmanın bir yolu değildir. Hasta olduktan sonra beslenmeye dikkat etmenin çokta yararı bulunmamaktadır. Beslenme alışkanlıkları gribe yakalanmadan öncesi için önemlidir. Bu çerçevede sağlıklı beslenmeye özen gösterilmesi gerekmektedir. Gripten iyileşmenin olmasa da gripten korunmanın en iyi yöntemi beslenmekten geçmektedir.Grip salgınları, gripten korunma yolları, grip salgınından korunmanın yolları

Gripten Korunma Yöntemler ve Beslenme

Gripten korunmanın en önemli yolu sebze ve meyve tüketmektedir. Sabah kahvaltısında dahi sebze ya da meyve tüketimi çok önemlidir. Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketmek özellikle kış aylarında gripten korunmanın en iyi yoludur. Meyve ve sebzelerin tüketilmeden önce bol su ile yıkanması iyice temizlenmesi gerekmektedir. Meyve ya da sebzenin iyice temizlenmemesi başka hastalıklara yol açmaktadır. Hatta gerekirse yıkama fırçası ile meyve ve sebzelerin iyice temizlenmesi çok yararlı olacaktır. Bazı insanlar sebze ya da meyvelerin mikroplardan arınması için deterjan ya da sabun kullanmaktadır. Bu kesinlikle çok yanlış bir yöntemdir. Bol su ile yıkamak ya da bol suda beklettikten sonra yıkamak çok daha mantıklı ve yararlı bir çözümdür.

Gripten korunmak için meyve ve sebzenin yanı sıra protein ile de beslenmek gerekmektedir. Protein kalitesi en yüksek besin olan yumurtanın her gün tüketilmesi önemlidir. Balıkta çok yararlı bir besindir ve tüketilmesi önerilmektedir. Süt ürünleri de tüketilmesi gereken besinler arasında ön sıralarda yer almaktadır. Bu besinler düzenli ve sağlıklı şekilde tüketildiği sürece vücut direnci yükselir ve hastalıklardan özellikle de gripten korunmanın en önemli yoludur. Özellikle kış aylarında meyve ve sebze başta olmak üzere sağlıklı beslenmek hastalığa yakalanmadan bir kış geçirmenizi sağlayacaktır. Grip aşısı olmakta kış aylarının başından itibaren bütün kış boyunca grip hastalığından korunmanızı sağlar.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*