Göğüs Küçültme Ameliyatı Öncesi

göğüs küçültme ameliyatı, göğüs küçültme ameliyatı hazırlığı

Göğüs küçültme ameliyatı olmaya karar verdiğinizde göğüs taraması yapılması açısından zorunlu olmasa da mammografi çektirmenizde fayda var. Devamlı kullandığınız ilaçlar varsa ameliyat önceside mutlaka bildirin. Aspirin ve içeriğinde aspirin içeren ilaçlar kanı sulandıdığı için ameliyat sırasında kanamayı arttırır. Bu yüzden ameliyattan en az bir hafta önce ilacın kesilmesi gerekir. Sigara yaraların iyileşmesini yavaşlatıp bozabilir, ameliyat öncesi olabildiğince erken bırakın, sonrasında da en azından yaralar iyileşinceye kadar kullanmayın. Göğüs küçültme ameliyatının adet günlerine rastlamaması gerektiğini göz önünde bulundurun. Ameliyat öncesi 6 saatlik açlık süresini dikkate alarak öncesinde hiçbir şey yiyip içmeyin. Kan tahlilleri ve gerekebilecek diğer testlerin yapılması ve anestezi muayenesinden geçmeniz için ameliyattan birkaç saat önce hastanede olmanız gerekir. Ameliyat sonrası size yardımcı olacak bir refakatçiye ihtiyacınız olabilir.göğüs küçültme ameliyatı, göğüs küçültme ameliyatı hazırlığı

Göğüs küçültme ameliyatı öncesi hazırlıklar

Ameliyat olacağınız gün hastaneye geldiğinizde, odanıza yerleşirsiniz, size bakacak olan hemşire dosyanızı hazırlar, kan tahlilleri için sizden kan alır. Tahlil sonuçları çıktığında anestezi uzmanı gelip sizi görür, muayene eder. Herhangi bir engel olmadığı takdirde ameliyata hazır sayılırsınız. Bu arada göğüslerinizin ölçümleri yapılıp göğüs üzerinde üzerinde ameliyat kesilerinin nerelerden yapılacağını, dokuların nerelerden çıkarılacağını gösteren ameliyat planı çizilir. Hazırlığın son aşaması olan bu çizim tamamlandıktan sonra heyecanınızı yatıştırmanız için henüz daha odanızdayken size sakinleştirici bir ilaç verilir. Bu ilacı aldıktan 3 dakika sonra rahatlar, kendinizden geçersiniz, ameliyathaneye gidişinizi dahi hatırlamazsınız. Ameliyathaneye alındıktan sonra gerekli hazırlıklar yapılır, ardından size anestezi verilirek ameliyatınız başlar. Ameliyat sırasında her bir göğüs için 1,5-2 saat olarak hesap edersek, toplam süre yaklaşık 3-4 saat zaman alır.

Göğüs küçültme ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Ameliyat bitiminden yaklaşık yarım saat sonra odanıza alınırsınız. Birkaç saat içinde ayağa kalkıp dolaşabilecek hale gelirsiniz. Göğüsleriniz bandajlar ile kapalıdır ve her birinin altından çıkan, dren adı verilen ince bir plastik tüp vardır. Dren, göğüslerinizin içinde toplanan kan ve vücut sıvılarını dışarıya çekmek için kullanılır. Meme küçültme ameliyatı sonrası çoğu zaman bir gün, bazen de iki gün süreyle dren içeride kalır. Drenin çıkarıldığı gün hastaneden çıkarak evinize dönebilirsiniz.

Kendinizi ameliyat geçirdiğiniz için yatması gereken bir hasta gibi düşünmeyin. Hastaneden çıktıktan sonra iyileşme dönemini ayakta normal hayatınızı sürdürerek geçireceksiniz. Ameliyat sonrası çok fazla ağrı sızı çekmeyeceksiniz. Hafif ağrı hissetmenize rağmen her işinizi görecek kadar iyi olursunuz. Ameliyattan 2-3 gün sonra banyo yapabilir, yolculuğa çıkabilirsiniz. Göğüslerinizde şişlik olur ve etrafında hafif morarmalar da görülebilir. Bunlar normaldir, bir hafta içinde hepsi kendiliğinden düzelir. Çalışan bir bayansanız 3-4 gün sonra işe başlayabilecek hale gelirsiniz. Ameliyat olduktan bir hafta sonra kontrole gelirsiniz. Kontrol sırasında yaralarınızın durumuna bakılır, bir problem olup olmadığı değerlendirilir. Ben meme küçültme ameliyatını kendiliğinden eriyen gizli iç dikişlerle yapıyorum. Deri üzerinde dikiş olmuyor. Bu yüzden ameliyat sonrasında dikişleri aldırmak gibi bir sıkıntınız olmayacak. Ameliyattan yaklaşık 2 hafta sonra yaralarınız tamamen iyileşmiş olur, o andan itibaren havuza, denize girmek serbesttir.

Yeni Göğüsleriniz

Meme küçültme ameliyatından sonra göğüsleriniz küçülmüş, normalden fazla dikleşmiş görünür. Birkaç ay içinde göğüsler kendi ağırlığının etkisiyle aşağıya doğru kayar, gerçek yerini bulur. Göğüs estetiği açısından son şeklini alması için nereden baksanız en az 6 ay geçer. Ameliyat edilen bir göğüs, doğal şekline ancak bu sürecin sonunda ulaşır. Yeni iyileşmiş ameliyat izleri, hafif kaşıntılı, pembemsi bir renkte olur. Kaşıntı bir süre sonra geçer. Göğüsler şekillenme sürecindeyken ameliyat izlerinin rengi de yavaş yavaş değişir, aylar içinde rengi açılmaya ve normal deri rengine yakın bir renk almaya başlar. Yara izlerinin renginin solarak normal deri rengine ulaşması en az 6 ay zaman alır. Bu süre bazı kişilerde 1 yıla kadar uzayabilir. Rengi tamamen solan ameliyat izi, deri renginde bir çizgi olarak kalır.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*