Gebelik Ne Zaman Döner?

gebelik dönmesi, gebelik dönme zamanı

Anne olmak, içinde kendi canından bir can taşımak, hayatı boyunca bir kadının yaşayıp yaşayacağı en özel duygudur. Dünya var olduğu sürece de bu böyle olacaktır. Türkiye’nin Günlük Yaşam ve Bilgi Portalı Biaraştır’ da bugün, ‘Gebelik sürecinde bebek ne zaman hareketlenmeye başlar ve ne zaman döner’, bundan bahsedeceğiz.

Anne karnında bebek ilk hareketlenmelerine 7. Hafta ile birlikte başlar fakat anne bunu hissetmez, anne adaylarının büyük bir bölümü 15. hafta itibariyle bu hareketleri hissetmeye başlamaktadır. 7. Haftada embryonun kafası vücuduna göre oldukça büyük bir şekil almaya başlar. Bu dönemde bebek zeytin büyüklüğündedir, yüzü ve gözleri oluşmaya başlamıştır.gebelik dönmesi, gebelik dönme zamanı

sosyalreklam Gebelikte Bebek Ne Zaman Döner ?

Gebelikte geneli itibariyle bebek, anne karnında 30 haftaya kadar çok rahat bir şekilde hareket edebilir, fakat bebek, 30 haftadan itibaren hızla kilo almaya başladığı için hareket etme seviyesinde büyük bir düşüş görülür. Çünkü bebek büyüdükçe normal olarak hareket etme alanı azalmaktadır.

Doğum yapmaya hazırlanan ve normal doğum yapmak isteyen anne adaylarının cevabını en çok merak ettikleri sorulardan biri de bebeğin ne zaman döndüğüdür. Gebelikte bebek geneli itibariyle 34. haftada dönmeye başlar ve doğum kanalına doğru gün gün ilerlemeye başlamaktadır. Ancak istisnai durumlarda bu süreç bazen 36. haftayı da bulabilmektedir. Eğer bu döneme kadar bebekte herhangi bir hareket gözlenmez ise ve bebek dönmemiş ise sezaryenle doğum ihtimali düşünülmelidir. Çünkü bu döneme kadar bebek kilo almıştır ve bununla beraber dönerek doğum kanalına yerleşme imkanı azalmaktadır. Bu durumda normal doğum bebek için oldukça tehlikelidir.

Bebeğin makat olduğu durumlarda da aynı şey geçerlidir. Bu şartlarda normal doğum anne ve özellikle de bebek için büyük risk içerdiğinden kesinlikle tercih edilmemeli ve sezaryenle doğum gerçekleştirilmelidir.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*