El Bakımı İçin Birkaç Öneri

el bakımı için neler yapılmalı, el bakımı yapma, el bakımı önerileri

Özellikle kadınlar için hayati önem taşımaktadır. Aslında kadınların her ortamda ve her koşulda ellerine bakmaya çalıştıkları bilinmektedir. El bakımı ihmal edilirse hem görünüm hem de his açısından sorunlar ortaya çıkacaktır. El bakımının önemi yadsınamaz olsa da çok basit el bakım yöntemleri vardır. Özellikle evde hazırlanabilen el bakımı için öneri olarak sunulan yöntemler sayesinde istenilen temizlik ve görünüme kısa sürede ulaşılabilir. Bu yazıda el bakımının en önemli unsurlarını bulacaksınız.el bakımı için neler yapılmalı, el bakımı yapma, el bakımı önerileri

Kuru ve çatlamış eller için hangi bakım yöntemleri kullanılmalıdır?

Eller sadece soğuk havalarda yaralanmaz. Ayrıca ellerin sıcak ve güneşli havalarda kuruduğu bilinmektedir. Ellerin belirli zamanlarda kuruması ve çatlamasının ciddi bir risk olduğu unutulmamalıdır. Kadınların evde kullandıkları temizlik ürünlerinin yanı sıra, suya aşırı maruz kalma, kimyasal içeren temizlik ürünleri kullanımı gibi nedenlerle eller kurur ve çatlar.

Kuru ve çatlamış ellerin bakımı için en iyi zaman yatmadan öncedir. Gece yatmadan önce yapılan el bakımı ile sabah uyandığınızda elleriniz daha yumuşak ve sağlıklı görünecek. Kuru ellere çare bulmak istiyorsanız uzaklara bakmanıza gerek yok! Mutfakta kullanılan zeytinyağının el bakımında önemli bir rol oynadığı söylenmelidir.

Zeytin yağı; Kuru ellerin yumuşatılmasında önemli rol oynar. Bunu yapmak için evde çok basit bir şekilde içerik hazırlayabilirsiniz. Zeytinyağı ve birkaç damla limonu bir kaseye alıp karıştırıp ellerinize uygulayabilirsiniz. Bu karışımı ellerinize uyguladıktan sonra ellerinizin çok daha yumuşak ve hatta ipeksi hale geleceğini söyleyebilirsiniz. Zeytinyağı ve limon karışımını ellerinize sürdükten sonra 15-20 dakika bekleyin ve ılık su ile durulayın. Bu basit el bakımı yönteminin işe yaradığını söylemek gerekir. Sonuç olarak insanların koronavirüs salgını nedeniyle evden çıkamadığı bu günlerde kadınlar için etkili ve pratik bir el bakımı yöntemi olacak.

Ayrıca daha fazla bilgi için daha önce yazdık, Ellerinize nasıl bakılır? Yazımızı da okuyabilirsiniz…

Ellerinizi kuru tutmak için ne yapmalısınız?

Her cildin belirli bir nem seviyesine sahip olması gerekir. Cilt belli bir nem seviyesinin altına düştüğünde ellerde kuruluk, çatlaklar ve kırışıklıklar oluşur. Bu sorunu önlemek için evde yine de basit bir karışım yapabilirsiniz.

Evde nemlendirici maske yapmak istiyorsanız patates ve vazelin ile yapabilirsiniz. Öncelikle patatesleri sıcak suda haşlayıp kabuklarını soyduktan sonra yoğurmalısınız. Patates püresine biraz vazelin ekleyerek karışımı yapabilirsiniz. Pişmiş patates ve vazelin karışımınıza bir dilim papatya ekleyebilirsiniz. Bu karışımı ellerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Karışımı ellerinize uyguladıktan sonra ellerinizi bir peçeteye sarın ve 20-25 dakika bekleyin. Bu süreden sonra ellerinizi ılık su ile yıkamalısınız. Sonuç olarak, ellerinizin nem seviyesinin eskisinden çok daha iyi olduğunu göreceksiniz.

Badem yağını el bakımı önerileri arasında evde yapabileceğiniz bir diğer karışım olarak da kullanabilirsiniz. Badem yağı; Bu birçok yönden faydalı olsa da, özellikle eller için faydalıdır. Badem yağı sayesinde ellerin çabuk kuruması ve çatlaması engellenir. Badem yağını elinize hafifçe sürdükten sonra biraz bekleyin. Ellerde iyileşme yakında fark edilecektir.

Badem yağının yanı sıra vazelin de el bakımı için gerekli bir diğer bileşendir. Yağlı ve kremsi bir kıvama sahip olan vazelin sürmeden önce ellerinizi ılık suyla yıkayın. Ardından vazelinle ellerinize masaj yapın. O zaman 10-15 dakika beklemelisiniz. Vazelin; Kısa sürede cilt kuruluğunu düzenler. Ayrıca ellerinize daha parlak bir görünüm kazandıracaktır. Vazelin, tırnak ve el bakımında etkili sonuçlar verir. Kuru ellerden hızlı bir şekilde kurtulmanın çaresini arıyorsanız, petrol jölesi sizin için doğru seçimdir.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*