Düşük Karbonhidratlı Besin Alternatifleri

düşük karbonhidratlı besinler, karbonhidrat içeren alternatif gıdalar, karbonhidrat tüketimi

Doğru beslenmek ve kilo vermek isteyenlerin diyetlerinde özellikle dikkat etmesi gereken konulardan biri de karbonhidrat alımıdır. Fazlası zararlı olduğu bilinen karbonhidratlar da fazla kilolara neden olur. Tıpkı çok fazla karbonhidrat tüketmek gibi, daha az tüketmek de sağlık sorunlarına neden olabilir. Gerekli miktardan daha az karbonhidrat tüketilir; yorgunluk, baş dönmesi ve halsizliğe neden olur. Aşırı karbonhidrat alımı kan şekeri seviyelerinin yükselmesine neden olur. Dengeli ve sağlıklı beslenmek istiyorsanız karbonhidrat kaynağınız olarak tam tahılları, meyveleri ve bakliyatları tercih etmenizi öneririz. Kek, kurabiye, simit ve unlu mamüller gibi yiyecekler, lezzetli şekillerinin yanı sıra yüksek karbonhidrat içeriği ile bilinir. En yaygın beslenme hatalarından biri, bu yiyecekleri kahvaltıda tüketme alışkanlığıdır.düşük karbonhidratlı besinler, karbonhidrat içeren alternatif gıdalar, karbonhidrat tüketimi

Düşük karbonhidratlı yiyecek seçenekleri

Somon… Karbonhidrat içermeyen somon, protein açısından da zengin olduğu için düzenli tüketilmesi gereken sağlıklı bir besindir. Ayrıca omega-3 gibi sağlıklı yağlar içeren somon, metabolizmayı hızlandırmada da etkilidir.

Kıyma Tavuk… Yüksek proteinli sağlıklı bir besin olan kıyma tavuk, tavuk etinden yapılır ve karbonhidrat içermez, bu nedenle düzenli olarak yemek size zarar vermez.

Zeytinyağı… Karbonhidrat, şeker ve lif içermeyen zeytinyağı en doğal ve sağlıklı besinlerden biridir. 1 yemek kaşığı zeytinyağında; 0 gram karbonhidrat, 0 gram şeker ve 0 gram lif vardır.

Parmesan peyniri… Özellikle parmesan gibi sert peynirlerin karbonhidrat oranı çok düşüktür. Kemik sağlığına katkısı ile bilinen bir kalsiyum deposu olan parmesan peyniri, 28 gramında 0,9 gram karbonhidrat içerir. Düzenli olarak çok düşük karbonhidrat bazında tüketmenin yanlış bir tarafı yoktur.

Haşlanmış Yumurta… Protein içeriği açısından oldukça sağlıklı olan yumurta, az miktarda karbonhidrat içerir. Antioksidanlar içeren yumurta aynı zamanda sağlıklı yağlar ve amino asitler içerir. Yumurta sağlıklı bir besin grubudur.

Ceviz… Düşük karbonhidratlı cevizler de sağlıklı yağlar içerir. Çeyrek fincan kıyılmış ceviz sadece 4 gram karbonhidrat içerir. Fıstık, badem, kaju gibi kuruyemişler de lif bakımından yüksektir ve az miktarda da olsa karbonhidrat içerir.

Yoğurt… Doğal şeker ve laktoz içeren sade, az yağlı yoğurt seçmenizi öneririz. Yüksek proteinli yoğurt, düşük miktarda karbonhidrat içerir. Aynı şekilde kefir de az miktarda karbonhidrat içerir.

Kereviz… Kalorisi düşük olan kereviz düşük miktarda karbonhidrat içerir. Kereviz ülkemizin beslenme alışkanlıkları arasında yer almasa da salata, çorba gibi çeşitli tariflerde kullanabilirsiniz.

Kiraz domates … Bu çeşidin bir bardak domatesinde ortalama 6 gram karbonhidrat bulunur. Ayrıca çeri domatesler kalorileri çok düşük olduğu için sağlıklı bir atıştırmalıktır.

Mantarlar… Tansiyonu düşüren ve kaslar için oldukça önemli olan mantarlar, sodyum oranı yüksek olduğu için de sağlıklı besinlerdir. Yağsız ve kalorisi düşük olmasının yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirdiği için düzenli olarak tüketilmesi gereken besinlerden biridir.

Karpuz… Yüksek su içeriği nedeniyle sıvı ihtiyacını karşılayan ve kanı temizleyen karpuz, karbonhidrat bakımından düşüktür. İçerisinde şeker bulunan karpuz kontrollü tüketilmesi gereken besinlerden biridir.

Kırmızı dolmalık biber… Şeker, iltihap giderici ve antioksidan içeren kırmızı dolmalık biber, içerdiği beta-karoten ile de oldukça sağlıklı bir besindir. Az miktarda karbonhidrat da içeren kırmızı dolmalık biber, düzenli olarak tüketebileceğiniz besinler arasındadır.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*