Doğru Ayakkabı Seçimi

ayakkabı tercihi yapma, ayakkabı seçimi

Ayakkabılar, dış görünüşümüze ve sağlığımıza etki eden en önemli aksesuarların başında gelmektedir. Hepimizin giymek zorunda olduğu ayakkabıların seçimi ise, aynı oranda ilgi ve alaka bekleyen, dikkat edilmesi gereken noktalar barındıran bir süreci ifade eder. Hangi ayakkabının, hangi tip ayağa sahip kişilerde daha uygun olacağından tutun da, kombinlenmesi kolay ayakkabı versiyonlarına kadar sayısız çeşitte bir yelpaze sunmaktadır.ayakkabı tercihi yapma, ayakkabı seçimi

Ayak Rahatlığı Önemli

Ayakkabı seçiminde ilk etapta dikkat edilmesi gereken husus, ayakkabının şekli nedeniyle ayağa bindireceği yük oranıdır.  Özellikle yoğun hareket gerektiren işler icra eden kadınların uzun saatler topuklu çizme kullanmaları nedeniyle ayaklarında ağrılar oluşabilmektedir. Bu noktada ayakkabının topuk uzunluğu önemli bir detay olmaktadır. Zira topuk boyutu uzadıkça ayağa binen yük de artmaktadır. Bu noktada uzmanlar tarafından ideal topuk boyutunun 5 cm olduğu dile getirilmektedir. Öte yandan düztaban, çorapla güzel bir görüntü arz eden babet ayakkabılar da, daha çok uzun boylu kadınlarca tercih edilmektedir. Kalın topuklu çizme ve babetler, ayağa yük bindirmede, diğer rakiplerine görece daha elverişlidir. Ayakkabı seçilirken başparmağın, tüm ayakkabının uzunluğu için yeterli olup olmadığına dikkat edilmelidir. Burada bir miktar aralık olması, esneme payı sonrası parmakların sıkışmaması için önemlidir. Öte yandan, ayakkabıda topuk varsa, bu topuğun yere tam değip değmediği ölçülmelidir. https://www.xxx.com.tr/ sitesinde, ayakkabının ağız bölgesi de denen, bilekle temas eden kısmının sarmalaması ve soğuktan korunma konusunda avantajlı ayakkabı modelleri görülebilmektedir.

Ayakkabının Esneme Payı Dikkate Alınmalı

Topuklu ayakkabılarda kayma yaşanmaması için test edilmesi ve yere vurulması yöntemiyle test edilebilir. Ayakkabı tabanının esnemesi sürecinde en ve boy dengesinin de artacağı hesaba katılmalıdır. Ayaklarında belirgin bir sağlık problemi olan kadınların, ortopedik de denen, sağlık sorunların çözüm oluşturması gayesiyle üretilen özel ürünlere yönelmeleri akıllıca olacaktır. Bu sayede tedavi edici bir ayakkabı kullanılmış olacaktır. Aynı şekilde bu kişilerin, yüksek topuklu ayakkabı tercihinden kaçınmaları akıllıca olacaktır. Ayakkabı satın alınmadan evvel, giyilerek etrafta birkaç dakika yürünmeli ve sıkma yapıp yapmadığına bakılmalıdır. Tüm bu süreçte, ayakkabının stili veya renk değerlerinden çok, giyildiğinde ayağa stres bindirmediği, sonuç olarak rahatlık sağlaması baz alınmalıdır.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*