Deve Dikeni Nedir Ve Faydaları Nelerdir?

deve dikeni nedir, deve dikeni faydaları nelerdir, deve dikeni nelere iyi gelir

Deve dikeni; kurak, taşlık ve çorak arazilerde yetişebilen bir bitkidir. Deve kengeri, sütlü kengel ve eşek dikeni gibi isimlerle bilinmektedir. Boyları, yüz santime kadar büyüyebilen deve dikeni, Temmuz ve Ağustos aylarında mor ve beyaz renklerde kokulu çiçekler açar. Devedikeni, papatyagiller familyasına girer. Nasıl yetiştiğini merak ediyorsanız, yol kenarlarında kendiliğinden açtığını görebilirsiniz. Temmuz ve Ağustos aylarında çiçek açtığında canlı ve hoş kokulu olan deve dikeni, kurumaya başladığında kokusunu giderek kaybeder. Sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır.deve dikeni nedir, deve dikeni faydaları nelerdir, deve dikeni nelere iyi gelir

Deve Dikeni Nasıl Kullanılır?

Ateş düşürücü özelliği bulunan ve romatizma ağrılarına iyi geldiği bilinen deve dikeni, çay olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Yemeklerden önce 1 bardak deve dikeni çayı içilmesi, sağlık açısından çok faydalı olmaktadır. Bu tür bitkiler, doktorun tavsiye ettiği şekilde tüketilmelidir. Deve dikeni 3 aylık kür şeklinde de kullanılmaktadır. Ayrıca, vücudun ürettiği siğillere, deve dikeni suyu iyi gelmektedir. Deve dikeni bitkisini üç şekilde kullanabilirsiniz:

  • Toz halinde: Deve dikeni kurutulduktan sonra, toz haline getirilerek, toz şeklindeki tohumları yutabilirsiniz.
  • Çay halinde: Bir su bardağı suya, bir çay kaşığı deve dikeni tohumu konularak, ocakta kaynatılır. 15 dakika dinlendikten sonra, süzülerek sıcakken tüketilir.
  • Kür halinde: 1 çay kaşığı su, 1 çay kaşığı tohum, 1 çay kaşığı alkol eşit miktarda karıştırılıp dinlenmeye bırakılır. Macun kıvamına gelen kür, siğil veya haricen kullanılır.

Deve Dikeninin Bilinmeyen Faydaları

Deve dikeni hoş görünmesi ve hoş kokmasının yanı sıra, sağlık açısından da çok faydası bulunan bitkilerdendir. Özellikle, karaciğer rahatsızlığı olanlar, alkolden dolayı karaciğer tahribatına uğrayan kişiler, deve dikeni bitkisi sayesinde, karaciğerlerinde yenilenme oluştuğu gözlenmiştir. İdrar yolları enfeksiyonu yaşayan kişilerin, böbreklerdeki sorunu çözdüğü ve kişilere fayda sağladığı belirlenmiştir. Deve dikeni bitkisinin, karaciğere karşı oluşturduğu etkilerinden dolayı, sağlık sektöründe ilaçların temel maddesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Deve dikeni düzenli olarak tüketilirse mide rahatsızlıklarını engeller. Suyu ise ateş düşürücü özelliğe sahiptir. Deve dikeni ilk olarak karaciğere fayda sağladığında, ciddi faydaları görülmüş ve ilaç sanayisinin ham maddesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle, alkol kullanımı sonucu vücuda zararı olan siroz hastalığını, engelleyici etkiye sahiptir. Romatizma hastalıkları ve kanser hücrelerini engelleyici özellikteki deve dikeni, sağlık sektöründe kullanılan ve çok faydası bulunan bitkilerdendir.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*