Daha İyi Anne Sütü için Yapılması Gerekenler

Bebeklerin özellikle ilk altı aylarda anne sütünden başka bir şey yiyip içmemeleri gelişimleri açısından çok önemlidir. Bu nedenle annenin ilk altı ayda bebeğine daima anne sütü vermesi gerekmektedir. Bazı durumlarda annelerin elinde olmadan bebek anne sütünden daha erken vakitlerde ayrılabilir hatta bazı durumlarda doğduğu andan itibaren hazır mama yemeye başlayabilirler. Bunun sebebi anne sütünün az gelmesidir. Anne sütünün azalmaması ve hatta çoğalması için bazı şeyler yapılmalı bazı şeylerden de uzak durulmalıdır. Bunlardan en önemlisi her öğün yenilen yemeklerdir.anne sütü için yapılması gerekenler, anne sütünün daha iyi olması, emziren annelerin sütü için yapması gerekenler

Sabah Kahvaltısında Anne Sütü için Yapılması Gerekenler

Özellikle sabah kahvaltısı yapmak anne için çok önemlidir. Sabah kahvaltısı hiçbir şekilde atlanmamalıdır. Şekerli olan besinler anne sütünü arttırmaktadır gibi bir inanış söz konusudur. Oysa bu durum doğru değildir. Süt yapıyor diye sürekli şekerli besinler tüketmek ya da içecekler içmek doğru değildir. Şekerli yiyecek ve içecekler sağlıklı olan gıdaların emilimini engeller ve bu durumda süt azalmasına neden olur. Bu yüzden şekeri çok tüketmek anneler için de doğru bir davranış değildir. Bunun yanı sıra bir adet kuru incir yemenin, 1 kaşık pekmez içmenin anne sütü için hiçbir zarar bulunmamakta aksine yararı bulunmaktadır. Bu yiyecekler demir deposu için oldukça önemlidir. Bunlar dışında da kahvaltılık yemek özellikle de yumurta tüketmek çok önemlidir.

Öğle ve Akşam Yemeklerinde Anne Sütü için Yapılması Gerekenler

Öğle ve akşam yemeklerinde özellikle hazmı kolay yemeklerin tercih edilmesi gerekmektedir. Tencere yemeklerinin yenmesine özen gösterilmesi anne sütü için oldukça değerlidir. Su oranı yüksek olan besinler tercih edilmelidir çünkü bu besinler çok daha fazla süt üretimine yardımcı olmaktadır. Her ne yenirse yenirsin en önemlisi kesinlikle öğün atlanmamasıdır. Öğün atlanması durumunda süt azalmaktadır ve bu da bebeğin sağlıklı gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Uzak durulması ve yenilmemesi gereken besinler ise, kızartma gibi çok yağlı besinlerin yenmesidir. Çok yağlı yemek yemek sütün azalmasına sebep olmaktadır. Anneler tüm bunlara çok dikkat etmelidir. Aksi halde bebeğin gelişimi bu durumdan olumsuz yönde oldukça etkilenmektedir.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*