Cinsel İsteksizlik ve Kısırlık İyileştirilebilir!

cinsel isteksizlik tedavisi, kısırlık tedavisi, kısırlık tedavisi nasıl yapılır

Cinsel yolla bulaşan hastalıklara yatkınsanız ve bunları derhal ve doğru bir şekilde tedavi etmezseniz, bu vaz deferensin tıkanmasına ve sperm kalitesinde olumsuz bir etkiye yol açabilir. Öte yandan erkeklerde oluşabilecek arızalar da doktora bildirilmelidir. Azalan cinsel dürtü, libido kaybı ve ereksiyon kalitesinin bozulması da hamileliğin önündeki engellerdir.cinsel isteksizlik tedavisi, kısırlık tedavisi, kısırlık tedavisi nasıl yapılır

Cep telefonumu nereye koyabilirim?

Erkek kısırlığı ve modern yaşam söz konusu olduğunda, cep telefonları son yılların en önemli sorunu haline geldi. Her geçen gün pek çok kişinin hendek atmadığı ya da cebinde tutmadığı yeni bir modelle karşımıza çıkan bu telefonlar, çoğunlukla erkekler tarafından pantolonunun ön ceplerinde taşınıyor. Uzmanlar, cep telefonlarının yaydığı radyo frekansı dalgalarının testislere çok yakın taşındığına ve bu dalgaların ürettiği ısının kısırlığa neden olduğuna dair pek çok bilimsel yayın olduğunu söylüyor. Hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen dizüstü bilgisayarlar, kucağınızda uzun süre kullanılırsa yaydıkları ısı ve radyasyon nedeniyle kısırlığa neden olabilmektedir.

Doğurganlık tedavisine farklı yaklaşımlar

Modern yaşamın bazı unsurları erkek kısırlığını olumsuz etkilese de modern tıp bu sorunlara çözüm bulmaya çalışmaktadır. Erkek kısırlığının nedenlerine baktığımızda varikosel% 42 ile ilk sırada yer almaktadır. İlerleyici bir hastalık olan varikosel, özellikle ergenlik döneminde başladığında daha olumsuz bir etkiye sahiptir. Ağır erkek kısırlığına ayrılan grupta ise tüp bebek tercih edilmektedir. Sperm üretimi olmasına rağmen kanallar tıkalı ise testis içerisine iğne batırılarak meni alınabilir. Sperm üretimi olmayan hastalarda microTESE mikrocerrahi yöntemi ile testisten sperm elde edilebilir. Antioksidan ilaçlar, oksidatif türevlerin miktarı arttığında ve sperm hücreleri stres, yetersiz beslenme ve olumsuz çevresel koşullardan muzdarip olduğunda kullanılır.

Kısırlık tedavisinde genetik ön plana çıkıyor

İnfertilite tedavisinde genetiğin önemi giderek artmaktadır. DNA hasarının tedavisine ek olarak, laboratuarda oluşturulan embriyolardan preimplantasyon genetik tanı yöntemi kullanılarak bazı hücreler alınır, kromozomlar incelenir ve sağlıklı bir embriyo seçilir. Ardından tüp bebek prosedürü uygulanır. Kısırlık tedavisinde kök hücreler konusunda da önemli gelişmeler var. Spermsiz erkekler için çığır açan bir tedavi yöntemi üzerinde araştırmalar halen devam etmektedir. Sperm in vitro olarak çeşitli hücreler kullanılarak elde edilmiş olmasına rağmen, gebelik olarak kabul edilmemiştir. Japonya’da 2011 yılında yapılan bir çalışmada, farelerden alınan kan hücrelerinden elde edilen sperm, dişi farelerin çocuk sahibi olmasını sağladı. Bu hamilelikten doğan fareler de doğum yaptı. Bu yöntemin insanlarda uygulanmasına yönelik araştırmalar devam etmektedir.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*