Cildinizin Dostu Gıdalar

cilt dostu gıda, cilt bakımında faydalı gıdalar

Tabağınıza yemek için aldığınız gıdalar cildinize bir krem gibi etki edebilir. Size cildiniz için ne yemeniz gerektiğine dair örnekler vereceğiz:

Domates

Pişmiş veya işlenmiş domatesteki (domates sosu, ketçap, domates salçası) likopen zararlı UV ışınlarına karşı cildinizi korumada faydalı olur. İşlenmeden veya pişirilmemiş çiğ domatesin ise daha etkili olması muhtemeldir. Likopen aynı zamanda yağda çözünür ve yağ ile tüketildiğinde daha kolay emilir.cilt dostu gıda, cilt bakımında faydalı gıdalar

Cildinizin en iyi savunmacılarından biri domatestir. Domates  likopen adlı güçlü bir antioksidan içerir. Sonuçlar henüz tamamen kesin olmamakla birlikte, likopenin güneş hasarına karşı cildi korumaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Kırmızı Et

Kırmızı et, doymuş yağ ve kolesterol içeriyor olsa bile, yağsız kırmızı etin protein ve çinko oranı çok yüksektir. Son araştırmalar antibiyotiklere göre akne tedavisinde daha iyi olabileceğini göstermektedir.

Kolajen üretimi için, cildinizin ihtiyacı olan aminoasitler glisin ve prolin, kırmızı ette yüksek konsantrasyonda bulunur. Aynı zamanda kollejen üretiminde çinko çok önemlidir. Yeterli miktarda çinko olmadan kolljen üretimi zordur. Ayrıca, çinko, doğal bir anti-inflamatuardır. Glisin mercimek, barbunya fasulyesi ve çiğ istiridyede yüksek oranda bulunur. Süzme peynir, lahana ve deniz ürünlerinde çinko ve prolin bulunabilir.

Yeşil Çay

Yeşil çayın çok güçlü bir antioksidan olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Güçlü anti-inflamatuar ve anti-aging etkileri kateşin bileşiklerinin yüksek oranda bulunması ile ilişlidir. Araştırmalar yeşil çayın hem ağızdan hem de bölgesel uygulanması ile güneş yanığı ve UV-ilişkili deri kanserlerine karşı cildi korumaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Ayrıca araştırmalar, altı ay boyunca günde iki fincan yeşil çay içmenin güneş hasarını tersine çevirebildiğini ve kızarıklık, kılcal damarlarda çatlamalara iyi geldiğini göstermektedir.

 Yeşil Fasulye

Yeşil fasulye, tırnakların sağlıklı büyümesine ve saçların kalınlaşmasına oldukça yararlıdır.

 Ceviz

Genellikle omega-3 yağ asitleri ile eşanlamlı olarak bilinen balık yağıdır, ama ceviz de omega-3 açısından son derece zengindir. Eğer kızarıklık, şişlik, lekeler, akne ve kırışıklıklardan endişe ediyorsanız ceviz sizin en iyi dostunuz olacaktır. Ceviz gibi bitki temelli omega-3, doğal anti-inflamatuar, cildi nemlendirme, kimyasallar ve diğer toksinlerin koruma sağlayacaktır. Özellikle omega-3 ve alfa-linolenik asit (ALA), kırışıklıkların neden olduğu yaşlanma ile ilişkili kuruluk ile mücadele için çok önemlidir. Sadece ceviz ile bitmiyor, aynı zamanda, badem, zeytinyağı, keten tohumu gibi bitkisel kökenli omega-3 miktarını artırmak sağlığınız ve cildiniz için çok faydalıdır.

Yoğurt

Yoğurt doğal bir prebiyotiktir. Eğer bağırsak sorunlarınız veya mantar enfeksiyonlarına eğilim var ise yoğurt tam size göre. Yoğurt aynı zamanda akne, egzama ve hatta kepek içinde yararlıdır. Yalnız şeker hastaları için düşük yağ ve düşük şeker oranlarına sahip yoğurt seçtiğinizden emin olun.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*